Schagen 13 Het dempen van sloten was nodig voor het verbreden van straten en voor de aanleg van riolering. In 1901 werd een deel van de sloot langs het perceel van J. Vader aan de Laagzijde en een deel van de sloot langs het Noordhollandsch Koffijhuis gedempt. In 1905 besloot de gemeenteraad dat ook de Botersloot diende te worden gedempt en gerioleerd. De eige naren van deze sloot kregen de opdracht hier zorg voor te dragen. Een deel van de kosten zou de gemeente betalen. Daarnaast werd een per ceel water van Arie Vitter senior aangekocht en werd de straat naar het terrein van de te stichten gasfabriek overgenomen. De gemeente besteed de dat jaar bovendien via aanbestedingen ƒ2000 aan de vernieuwing van pompen en riolen en aan het vernieuwen van de gemeentestraten. Een gedeelte van de Laansloot ter lengte van zeventig meter werd ge dempt in 1907 en enkele jaren later werd hier op verzoek van G. Tates e.a. een rij bomen geplant. Nadat de bestrating langs de Nieuwe Laagzijde in 1898 verbeterd was, werd deze weg in 1905 van de verschillende eigenaren overgenomen. Twee jaar later leende de gemeente ƒ10000 om het water langs de Nieu we Laagzijde te dempen en het daaropvolgende jaar besloot de gemeen teraad de bomen aan Nieuwe Laagzijde te verkopen, zodat de straat kon worden verbreed. Rieutue Laa$zij werd in ■>eid en In 1907 werd het water langs de Mieuwe Laagzijde gedempt en omgevormd tot een plantsoen. De gemeente nam in 1907 de Regenten straat over en een jaar later werd de Landbouwstraat eindelijk doorgetrokken en voorzien van een riolering van 50x75cm. Deze onderneming voorzag in een lang gevoelde behoefte, omdat daardoor niet alleen nieuw bouwteirein beschikbaar kwam, maar ook een kortere toegangsweg naar het station werd verkregen. De ge meente had om dit te kunnen bereiken de Rozenweide aangekocht en grond geruild met A. van der Horst. Tevens werd dat jaar het plein bij de openbare lagere school bestraat. Schagen veranderde deze jaren in rap tempo van aanzien. Tussen 1900 en 19.50 nam het aantal inwoners toe tot bijna vierduizend. Langs nieu we straten werden nieuwe wijken bebouwd met arbeiders- en midden standswoningen. Maar ook werd het water bij het station in 1912 ge dempt, zodat er een plantsoen kon worden aangelegd. Een jaar latei- werd de Landbouwdwarsstraat aangelegd, in 1915 werd de sloot langs de Oosterstraat gedempt en gerioleerd en in 1916 werd de Roggeveen straat doorgebroken en verbeterd.

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 15