12 van profiteerde de plaatselijke middenstand. De winkeliers aan weers zijden van de gracht hadden er al vaker bij het gemeentebestuur op aan gedrongen de gracht te dempen. In 1876 was het dan eindelijk zo ver. De gracht werd over een lengte van 213 meter gedempt. Het marktplein werd door deze operatie volgens het gemeentebestuur zeer verfraaid en de doorgang van en naar het plein werd er sterk door verbeterd. In 1897 werd bovendien een deel van het plateau van de hervormde kerk gekocht om het marktplein nog eens te vergroten. Het is duidelijk dat het gemeentebestuur de zaken voortvarend aanpak te, hetgeen er toe leidde dat in 1861 de meeste wegen in Schagen be straat of op een andere manier verhard waren. Daarna zat men echter bepaald niet stil. De gebruikelijke onderhoudswerkzaamheden werden uiteraard regelmatig uitgevoerd (dit was zeker noodzakelijk toen er in het najaar van 1866 in Schagen gaspijpen waren gelegd, waardoor de toestand van de wegen zeer achteruitgegaan was), maar ook werd grond aangekocht voor de verbreding van bestaande wegen -in 1883 voor de Hoep, in 1889 voor het Noord, in 1895 voor de Nes en in 1899 voor de Dorpen- en werden wegen bij de bebouwde kom getrokken en in onder houd en beheer van het polderbestuur overgenomen, zoals bijvoorbeeld in 1891 het geval was met een gedeelte van de Laan. De nieuwe Laegzijde werd in 1850 opnieuw beschoeid en bestraat. In 1889 besloot de gemeenteraad om een tweede toegangsweg naar het spoorwegstation aan te leggen. De gemeente hoefde hiervoor slechts 275 uit te trekken, aangezien het grootste deel van de kosten door de staat werd betaald. Het volgende jaar werd deze weg, de Stationsweg, door de gemeente aangelegd en van de staat overgenomen in onderhoud en beheer. Na de eeuwwisseling ging men enthousiast verder met de verbetering van bestaande gemeentestraten, het overnemen van straten binnen de bebouwde kom van particulieren en instellingen en de aanleg van nieu we straten. Bovendien plantte men bomen langs de gemeentewegen en werd een flink aantal sloten gedempt.

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 14