INFRASTRUCTUUR de vernieuwing van straten en pleinen in Schagen 1850 - 1930 MarjoriePigge werkgroep bouwgeschiedenis In de tweede helft van de 19e eeuw werden de meeste wegen in en rond Schagen verhard. Men vernachtte dat deze verbetering van de wegen een gunstig effect zou hebben op de economie. Rond 1850 begon de gemeente serieus met het vernieuwen van straten, pleinen en beschoeiingen en het plaatsen van straatlan taarns. De Lagerdijker Schulpweg werd toen al behoorlijk on derhouden uit de opbrengst van de tol die daar geheven werd. Deze weg werd door de gemeente beheerd en was over een leng te van 1335 el beschulpt en over een lengte van 535 el bestraat. De overige wegen buiten de bebouwde kom werden door de ver schillende polderbesturen onderhouden, evenals de daarlangs lopende voetpaden. Sommige voetpaden waren reeds verhard, maar de polderwegen waren gewone kleiwegen, die in de winter meestal zeer slecht berijdbaar waren. straten binnen de bebouwde kom 10 Rond het midden van de 19e eeuw telde Schagen niet meer dan tweedui zend inwoners. Deze woonden in ca 350 huizen, waarvan iets meer dan de helft hinnen de bebouwde kom stond. De stadsplattegrond was sinds de 17e eeuw nauwelijks veranderd en er waren dus nog niet zo veel stra ten in Schagen. De belangrijkste leidden de bezoeker direkt naar het centraal gelegen marktplein: de Hoogzij en de Laagzij (tegenwoordig de Gedempte Gracht), het Noord, de Loet en het Rensgars. Verder waren er nog de Heerestraat, de Hoep, de Laan, de Nes en de Dorpen. Een deel van deze wegen lag nog buiten de bebouwde kom en werd door het pol- In 1851 werd een groot gedeelte ven het Rensgers opnieuw beschoeid.

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 12