Landbouwonderwijs in Schagen De landbouw was gedurende de hele 19e eeuw de belang rijkste economische factor in Nederland. Toch liet de Rijksoverheid het voortgezette landbouwon derwijs tot in de negentiger jaren volledig over aan het particulier initiatief. Men vond namelijk dat alle vor men van beroepsgericht onderwijs door de direct belang hebbenden zelf dienden te worden geregeld. De overheid diende zich daar buiten te houden. Deze liberale houding leidde er helaas wel toe dat er in de loop van de 19e eeuw, vergeleken met het buitenland, een flinke ach terstand in het landbouwonderwijs én in de landbouw ontstond, ondanks de aanhoudende moeite die zowel de Hollandsche Maat schappij van Landbouw als de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollandsch Noorderkwartier deden om het landbouwonderwijs te verbeteren. In een groot aantal afdelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw begon men daarom zelf avondcursussen land bouwkunde te geven. In de onderwijswet van 1857 was wel het vak 'beginselen der landbouwkunde' opgenomen in het programma voor het meer uitgebreid lager onderwijs. Onderwijzers konden hiervoor een speciale akte behalen. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw twijfelde echter sterk aan het nut van het vak landbouw kunde voor zes- tot twaalfjarigen. Men had er weinig vertrouwen in dat de kennis van de landbouw zo op een effectieve manier verbeterd en verbreid werd. Op 1 januari 1871 werd de afdeling Schagen en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw opgericht. De leden van deze afdeling waren voordien lid van de afdeling Zijpe. De nieuwe afdeling telde 105 leden die aanvankelijk niet alleen uit Schagen, maar ook uit Barsingerhorn, Oude Niedorp, Harenkar spel en Sint Maarten afkomstig waren. In 1875 werden in Barsin gerhorn, Oude Niedorp en Sint Maarten ook afdelingen opge richt. De afdeling Schagen bestudeerde allerlei onderwerpen op het gebied van de landbouw en de veefokkerij en toonde daarnaast een levendige belangstelling voor uitbreiding van het marktwe- 12 Marjorie Pigge

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 13