5 Bestuursgeschiedenis: de ontwikkeling die het plaatselijk bestuur doormaakte in de periode 1600-1900 wordt i behandeld. Vervolgens wordt ingegaan op de mogelijkheden van onderzoek naar lokale bestuursgeschiedenis, het benodigde bronnenmateriaal en de vindplaatsen, lokatie: Alkmaar tijdstip: dinsdagavond 19.15-21.15 uur duur: 4 lessen kosten: 1 60,-- aanvang: januari 1994 Oud-Nederlands: bij het onderzoek naar het verleden is niet alleen het oude handschrift een probleem, maar ook wijkt het Nederlands nogal af van wat wij heden ten dage gebruiken. In deze cursus komen verschillende aspecten van het oud-Nederlands, van ca. 1300 tot ca. 1800, aan de hand van gedrukte teksten aan de orde. lokatie: Hoorn tijdstip: maandagavond 19.15-21.15 uur duur: 8 lessen kosten: f 120,-- aanvang- oktober 1993 Middeleeuws Latijn vertalen: in oudere stukken komt men dikwijls enkele woorden of zelfs hele akten in het Latijn tegen. Met behulp van deze cursus wordt de vaardigheid van cursisten in het vertalen van het Latijn vergroot. Tevens wordt enige aandacht besteed aan de uiterlijke vorm van de teksten. Van de deelnemers wordt enige basiskennis van het Latijn verwacht (bijv. schoolkennis), lokatie: Weesp tijdstip: dinsdagavond 19.30-21.30 uur duur: 10 lessen, lx per 2 weken kosten: f 150,-- aanvang: november 1993 Lezingencyclus: het thema van de lezingencyclus is dit keer "Vreemdelingen in Noord-Holland". Verschillende aspecten van immigratie worden belicht in vier avonden. Aan de orde zullen komen onder andere de seizoensgebonden trekarbeid, vreemdelingen en criminaliteit en het overheidsbeleid. Inschrijving voor afzonderlijke avonden is mogelijk. lokatie. Beverwijk tijdstip: maandagavond 20.00 uur duur: 4 bijeenkomsten kosten: f 40,- aanvang: november 1993 SCHEEPSRAMP VOORKOMEN DOOR BEDEVAARTBELOFTE Anno 1465. "Een schip met zeven mannen oostwerts coemendeis gecomen onder Schagen ende daer belast seer swaerlick van een grote sturm, alzo dat zij niet anders en vermoeden dan te drenckenIn deser groter noot hebben zij geloeft een man van sevenen hier te seijnden ende zijn bedevaart te doen. Ende haestelick is die wijnt ges lest" drencken verdrinken geloeft beloofd ges lest af genomen Uit het "Mirakelboek Onser Liever Vrouwen t'Amersfoort de plaats waar in 1444 een "wonderdoend" Mariabeeldje uit het water was gered, 66 jaar voordat het beeldje bij de Keins gevonden werd.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 7