18 Maar waarom toch al die drukte? We kunnen ons nauwelijks voorstellen dat de heren en vrouwen van Schagen zich enkele eeuwen lang zo druk hebben gemaakt om hun pluimgraafschap enkel en alleen om het adellijke recht of om het aanzien. Men pacht heel vooropgezet het recht op de zwanendrift en zorgt er vervolgens even vooropgezet voor dat het recht definitief in de familie blijft. Men maakt, getuige de aanhef van dit artikel, bijzondere kosten ten behoeve van de uitoefening van het recht die aanzienlijk zijn als we weten dat het dagloon van een ongeschoolde arbeider in Alkmaar rond 1800 op ongeveer 20 stuivers ligt. De rekeningen van de heerlijkheid Schagen zijn zeer onvolledig en het pluimgraafschap is lang niet overal terug te vinden. Er zijn echter wel fragment-gegevens in het archief die een indicatie geven van de economische waarde en de omvang van de zwanendrift. Er is een compendium over de jaren 1774 - 1780 met een keurig uitgewerkt borderel van de inkomsten en uitgaven. In deze lijst levert het pluimgraafschap de heren vna Schagen "voor de recognieti en de verkocht zwanen" de som van f 2015 - 5 - 8 op - en dat is na de "koorn en vlastienden" en de "landhuren" de grootste post: ruim 4 van de totale inkomsten Op 28 mei 1793 ontvangt Jan Stins voor in 1792 en 1793 aan de heer van Schagen verkochte zwanen van zeer diverse kwaliteit f 137 - 0 - 0. Stins levert in totaal 43 zwanen en krijgt dus gemiddeld ruim f 3 - 0 - 0. Op grond van het adellijk recht op de zwanendrift heeft iedereen binnen het rechtsgebied de plicht te melden hoeveel zwanen hij houdt en is hij verplicht daarvoor de vastgestelde recognitie-gelden te voldoen. We weten helaas niet hoe hoog deze gelden zijn geweest. Wel kennen we een waarschijnlijk door de rentmeester opgestelde lijst uit 1780, waarop alle eigenaren van zwane-paren in het gebied van Schagen, Barsingerhorn, Colhom, Winkel, Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp staan vermeld Jan Stins ontvangt op 28 mei 1793 betaling voor de onderstaande, geleverde zwanen: 12 aug. 1792 2 wrakke zwanen 2 6 dec 2 levendige jonge zwanen 6 26 dito 29 dito 87 - dito 6 dito gepende 15 7 jan 1793 9 dito dito 10 - dito 9 dito sonder defect 12 11 april 2 dito defect 5 Bovengenoemde gegevens geven slechts een indruk van het belang en de omvang van de "zwanendrift" en geven enige inhoud aan het begrip "pluimgraaf', een van de inkomstenbronnen van de heren en vrouwen van Schagen. Nader onderzoek zal deze inhoud moeten verdiepen Blijft de vraag over wat er met deze zwanen gebeurde In de rekeningen is daarover niets terug te vinden; we moeten dus gissen.Wij gebruiken zwanedons vanwege de hoge isolatie-waarde in dekbedden, slaapzakken, enz. In de late middeleeuwen werden zwanen ook gegeten getuige een kookboek uit die tijd Bronnen: Bregman, J. - Schagen door de eeuwen heen - Wormerveer - 1968. Noordergraaf, L. - Daglonen in Alkmaar 1500 -1850 - Hist. Ver. Holland - serie Apparaat nr. 9 -1980. Belonje, J. - 's Graven zwanen - in: De Zaende -1946. Baudet, F. E. J. M. - De maaltijd en de keuken in de middeleeuwen - Leiden - z. j.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 20