13 Uit grafelijke akten uit de 14e eeuw is bekend dat het recht op de "zwanendrift" - het recht om zwanen te houden, te vangen en te doden - vanouds is voorbehouden aan de vorst, in onze gebieden dus de graaf van Holland Omdat deze graven echter voortdurend in geldnood zitten, wordt ook dit recht al heel snel tot een grafelijk leen gemaakt. De heren van Egmond hebben in de 14e eeuw al het pluimgraafschap in hun gebieden in leen. West-Friesland kent in de late middeleeuwen grote moerasgebieden die nauwelijks bewoond worden. In deze gebieden leven talloze vogels, ook zwanen, en de Westfriezen beschouwen deze gebieden als vrije jachtgebieden voor iedereen Als zij eindelijk, na veel en langdurige strijd, de graaf van Holland als hun heer erkennen, krijgt deze wel het recht om versterkingen te bouwen en wegen aan te leggen, maar niet het algemeen jachtrecht. En juist ditlaatste ligt voor de hand omdat dit doorgaans een recht was dat aan de edelen was voorbehouden. We mogen danook aannemen dat men zich hier van een grafelijk "recht op de zwanendrift" bitter weinig heeft aangetrokken. Waarschijnlijk daarom vaardigt keizer Karei V op 28 mei 1548 een verbod uit op het vangen, schieten en doden van jonge en oude zwanen, zowel gemerkt als ongemerkt, in Wieringen, op Texel, in Grootenbroek, Medemblik, Niedorperkogge, Schagerkogge, Sint-Maarten en aan de Hollandse kust van de Zuiderzee. De opgelegde boetes bij overtreding van dit verbod kunnen oplopen tot niet minder dan 40 Carolus-guldens voor iedere zwaan. Toch blijkt uit de reeks plakkaten die in de daaropvolgende jaren door de Raden van Holland worden uitgevaardigd en waann steeds hogere boetes worden aangekondigd, dat er ondanks deze scherpe maatregelen regelmatig illegaal zwanen worden gevangen en gedood Onder Scha gen Dirk Strop twee paar Jacob Noort een paar Onder N: Niedorp Pieter Exter een paar Jan Kant een paar Cornelis den Adel vijf paar Corn: den junior drie paar Secretaris Koogh twee paar Pieter Smit twee paar Onder Barsingerhorn Cornelis Stins twee paar Reijer Vries twee paar Tijs Keuris een paar Dirk Kooij een paar Onder Oude Niedorp Pieter Eeckel twee paar Jan Kueris een paar Jan Rootjes vijf paar Reijer Kadt een paar Aarjen Preeker twee paar Jacob Ligthart een paar Jan en H..over 3 paar Corn: Wonder twee paar Jan Langedijk twee paar Jan Spek een paar Onder Colhorn St. Maarten Corn: Verwer een paar Een swaan gegeeven tot betaling van de recognietien 1781 Pieter Swart een paar Klaas Trons een paar Dirk Klos een paar Jacob Joenje een paar Sijmon Liefhebber een paar betaalt Het aantal zwanenparen in de omgeving werd nauwkeu rig bij gehouden. Lijste van de Swaane Onder Winkel Pieter Stroomer twee paar Dirk Klaaven een paar Jan Breelant een paar Dirk Borst een paar voort jaar 1780. Inv. 133 nr. 118,

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 15