7 Het slot van voren volgen gravure van C. Pronk en H Spilman, 1726. deren die noch sij berustende op het huys van Scagen'). De laatstgenoemde 'Lijs te' geeft onmiskenbaar een opsom ming van goederen die na een ontruiming in de verschil- lende vertrekken van het kasteel zijn blijven staan. Een dergelijke opgave laat zich uitstekend combineren met het jaartal 1658. In dat jaar wordt de heerlijkheid immers verkocht aan een buitenstaander, George van Cats. Het kasteel moet door de familie Van Beieren van Schagen ontruimd worden. Er is dus alle reden voor om voor de ontruiming een inventarislijst op te maken van de aan wezige goederen. Na de ontruiming is kennelijk een lijst opgemaakt van de achtergebleven goederen, waarschijnlijk door dezelfde schrijver. Wie dat is geweest en wat zijn relatie is geweest tot het kasteel of de familie Van Beieren van Schagen weten we niet en zal altijd wel een raadsel blijven. Waarschijnlijk is deze 'Lijs te' -om problemen achteraf te voorkomen- aan de familie Van Beieren van Schagen overhandigd en zo in het familie- De vertrekken van het kasteel. De hierboven genoemde 'Inventaris' en Lijste' geven ons -voor het eerst(!)- de mogelijkheid iets te zeggen over de verschillende vertrekken die in het kasteel van Schagen te vinden zijn geweest. Dat wil helaas nog niet zeggen dat we nu ook weten waar deze vertrekken zich precies hebben bevonden en hoe groot ze zijn geweest. De 'Inventaris' geeft de volgende opsomming van vertrek ken - op het groot salet - de kamer boven de eerste koocken - de kamer boven de 2de koocken - in de saai - in de groene kamer - in de blauwe kamer - in de gele kamer - het schooltie - de witte kamer - saleth kamer - op de gang boven de saai - op de meysens kamere - op het voorste kamerken - aende trap bij 't comtoir - in de voorste koocken - in de achterste koocken - de bottelarie - bij de trap - 't naey saeltie - op de poort

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 9