i-Tet HUT»S te ^CHMCKN Van Agieren A' jboj. 6 Weliswaar probeert Diederik van Beieren van Schagen, heer van Goudriaan en oom van bovengenoemde Willem, nog door vererving de heerlijkheid in handen te krijgen en zo voor de familie te behouden, maar zijn pogingen lopen op niets uit. Hij kan -of wil- de heerlijkheid niet kopen Nieuwe eigenaar wordt George van Catsheer van Cats, Coulster, Heiloo en Oesdomme en bewaarder van het groot zegel van Holland en West-Friesland. Het kasteel krijgt een nieuwe eigenaar en wordt dus ontruimd door de fami lie Van Beieren van Schagen. In het heerlijkheidsarchief bevinden zich weliswaar enkele inventaris-lijsten van op het kasteel aanwezige akten, brieven, boeken enz., maar geen lijsten van op het kasteel aanwezige meubelen, huisraad en andere goederen Het familiearchief, dat apart bewaard is gebleven, her bergt echter tussen allerlei andere stukken een drietal inventaris-lijsten betreffende de inrichting van het kasteel. De lijsten zelf zijn niet gedateerd, maar de archiefbeschrijving uit 1916 noemt de jaartallen 1658 en 1672. Nadere bestudering van de drie lijsten leert dat 2 lijs ten bij elkaar horen: ze hebben een sterk overeenkomend handschrift en noemen bovendien dezelfde vertrekken; de derde lijst wijkt op beide punten sterk af. In het vervolg van dit artikel beperken wij ons tot de eerstgenoemde twee lijsten die we aan zullen duiden met 'Inventaris' (naar de volledige titel 'Inventaris van de meubilen goederentegenwoordig op den huyse van Schagen' en 'Lijste' (naar de titel Lijste vande goe- Zo zou het slot er in 1661 aan de achterzijde hebben uitge zien volgens een onbekende fantasierijke tekenaar.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 8