Een adellijke boedel-inventaris uit 1658 De indeling en inrichting van het kasteel van Schagen in de in de 17e eeuw. 5 Fred Timmer Dankzij met name de tekeningen van Roelandt Roghman van rond 1660 hebben we een redelijk betrouwbaar beeld van de buitenkant van het kasteel. Hoe het slot er echter van binnen uit heeft gezien, we ten we absoluut niet. Beschrijvingen van het kasteel ko men meestal niet verder dan het binnenpleinvoor zover we weten zijn er geen tekeningen of prenten van de ver schillende vertrekken gemaakten tegen de tijd dat de eerste fotografen actief worden is het kasteel -op de twee ronde torens na- ges loopt Boedelinventarissen Als we een indruk willen krijgen van het dagelijks leven in een bepaalde tijd en op een bepaalde plaats kunnen we te rade gaan bij boedelinventarissen. Ze geven een rede lijk betrouwbaar overzicht van de gebruiksvoorwerpen waarover men beschikt en -omdat het om iemands eigendom men gaat- ook een vrij goed inzicht in de welstand van de boedeleigenaar. Boedelinventarissen worden -nog steeds- nooit zonder re den opgesteld; ze zijn nodig in verband met een boedel scheiding na een sterfgeval, in verband met een publiek verkoping, enz. Ze worden doorgaans heel systematisch -van vertrek tot vertrek- opgesteld en geven soms zelfs de geschatte waarde van het betreffende voorwerp. In de geschiedenis van het kasteel van Schagen zijn ook wel een paar momenten aan te wijzen die een boedelinven taris rechtvaardigen. We denken daarbij nog niet eens aan aan de verdeling van een erfenis, omdat de heerlijk heid Schagen in haar geheel 'leengoed' was en daardoor niet verdeeld kon worden; de keren dat men dat toch pro beerde zijn danook mislukt.^ Een van de belangrijkste breekpunten in de geschiedenis van het kasteeel is de verkoop van de heerlijkheid Schagen met alle onderhorige goederen -en dus ook het kasteel- in 1658. De danmalige eigenaar Willem van Beieren van Schagen is niet langer in staat zijn schul den^ te betalen en de heerlijkheid moet verkocht worden.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 7