't Verleden De Schoenmakersweg, deel 2 3 ER? ekende et in naar n de ourant 924 jt op Nel DekkerCees Kuljper In het eerste nummer in 1993 van De Kakelepost hebben wij u iets verteld over de Schoenmakersweg en de schaar se bebouwing die daar destijds was. De Schoenmakersweg is er in die vorm niet meer, maar op vrijwel dezelfde grond loopt vanaf de Nes tot aan de Kas tan j es t raat het Schoenmakerspadeen in alle jaargetijden schitterend stukje wandelpadAan de ene kant wordt dit pad geflan keerd door een flinke waterpartijaan de andere door struiken en bomen. Loop er maar eens langs en zie hoe dit stukje Schagen wordt geapprecieerd door mens en dier: vogels en ander spul onder de struiken, henge laars en toekijkers bij de vijver. HUISNUMMER 1 De vorige keer keken we naar het "spuitje" van Arie Winkel op nummer 2, nu gaan we wat verder noordwaards naar nummer 1, links van de weg. Als eerste eigenaar rond 1850 komen we in de stukken tegen ene Willem Vader, landman te Schagen. Hij "verenigt" een groot aantal stukken land aan de Nes en de Schoenmakersweg tot een geheel; samen meer dan 25 hectare, voor die tijd een respectabele oppervlakte en een fortuin waard. Na zijn overlijden is de enige erf genaam zijn weduwe, Neeltje Houvast te Schagen. Dit is in 1870 geregistreerd, zodat kan worden aangenomen dat Vader wel al in '69 of eerder kan zijn overleden. Kennelijk overleeft de weduwe Vader haar man zo'n 30 jaar, want pas in 1900 zijn er ineens vijf eigenaren: vier "Vaders", en een vreemde eend in de bijt, met de naam Willem Cornelis van Hoolwerff, banketbakker te Den Helder. Aangezien allen voor 1/5 eigenaar werden, kan deze Van Hoolwerff geen vreemde zijn geweest. De makkelijkste conclusie zou zijn dat het hier een schoonzoon betreft, maar het zou ook een zgn. "thuishaalder" kunnen zijn geweest, dat is een kind dat, al dan niet ouderloos, in een ander gezin wordt opgevoed. Tegenwoordig zou men dat een pleegkind noemen. In 1908 worden de eerder vereenigde perceeltjes "weiland bouwland en bosch" weer gedeeltelijk gescheiden. Twee stukjes tesamen groot 1 ha, 21 are en 86 ca, weiland, huis, schuur en erf, blijven bij elkaar en worden ge kocht door Klaas Slot', bouwer te St. Maarten. Het lijkt er op dat Slot geld tekort had, want was wel de eige naar, maar drie anderen werden medeeigenaar voor een zelfde deel als Slot n.1. 1/4. Eigenlijk had hij "gewoon" drie hypotheken!

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 5