8 De 'Lijs te' voegt aan deze opgave nog een aantal vertrek- ken toe; enkele van deze vertrekken bevinden zich echter niet in het kasteel zelf, maar in de voorgebouwen - op de binnenpoort - boven de kamer boven de poort - op het paveljoen - in de stal - op de wester kleersolder - op het appelsoldertjen - op de ooster kleersolder - in de gang bij de kelder - in de wijnkelder Vanaf de omschrijving 'op het paveljoen' hebben we te maken met vertrekken in de beide voorgebouwen. In diver se archiefstukken is sprake van het oosterpaveljoen -de tegenwoordige 'Posthoorn'- waarvan delen werden ver huurd. Soms is er ook sprake van een westerpavel joen -het tegenwoordige hotel 'Igesz'- dat dienst deed als koetshuis. Waarschijnlijk moeten we aan deze twee gebou wen denken bij de ooster- en westerkleersolder Uit de 'Inventaris' blijkt dat we bij de 'groene', 'blauwe', 'gele' en 'witte' kamer inderdaad aan een inrichting in die kleuren moeten denken. Het 'schooltie' is, als de inventaris wordt opgesteld, al geruime tijd niet meer in gebruik als schoollokaal: er staan allerhande zaken opgeslagen. Uit de opsomming blijkt ook dat er meerdere kamers voor inwonend personeel zijn aangezien er sprake is van een middelste'meysens kamer'. Welstand Boedelinventarissen geven een redelijk goede indruk van de welstand van de boedel-eigenaar. In de hierboven aangeduide inventarissen valt direkt het grote aantal schilderijen op. Nauwkeurige telling levert ruim vijftig schilderijen en prenten op. Opvallend is daarbij het grote aantal portretten van familieleden en andere adellijke personen. We geven de volgende opsomming-^ Op het linker plaatje het ooster- en wester'paveljoen' in 1658. Op het rechterplaatje de beide paveljoens' aan het eind van de achtt iende eeuw. Aquarellen van Cornelis Bock. ii lil»

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 10