6 e zelfde Abraham zou de bron zijn van het verhaal dat op een avond in 1631, toen hij bij Johannes op bezoek was, Jannetgen daar ook kwam met haar zoon. Zij zou ge zegd hebben dat haar man van huis was en dat zij kwam om in de boomgaard te waken. Hij had hen gezelschap gehou den tot elf uur, toen hij naar huis ging. Hij was er van overtuigd dat zij daar de hele nacht is gebleven. Maritgen Dirckx vertelde aan iedereen die het horen wil de, dat zij, ongeveer vier en een half jaar geleden toen de vrouw van Johannes in de kraam lag, in Haringhuizen op bezoek was. Zij zou toen gezien hebben dat Jannetgen, zonder man of kinderen, regelmatig bleef overnachten. Zij sliep dan in de studeerkamer en werd daar bezocht door Johannes. De ouderlingen Pieter en Cornelis Jansz. en de diakenen Dirck Gijsberts en Claes Pieters hebben bovenstaande leugenachtige verhalen verteld in de onlangs te Alkmaar gehouden classicale vergadering. Jannetgen verzoekt het Hof niet alleen bovengenoemde personen, maar ook elk ander, te verbieden nog langer dergelijke onware en beledigende geruchten te versprei den, of zelfs, waar dan ook, over deze zaken te spreken. Zij eist dat de verdachten nederig schuld bekennen en elk een boete van "half den halft honderd ponden grooten Vlaamsch" betalen ten behoeve van de armen van Schagen en Haringhuizen, tenzij de beklaagden haar vergiffenis vragen. Ook zullen zij de kosten van het proces moeten betalen Ze wordt in het gelijk gesteld. Hij had een arm om haar middel en een hand onder haar kleren. De rekeneenheid 'pond Vlaams' a 20 schellingen van 12 groten) had een waarde van 6 gulden.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 8