Gijzelaarskamp "Beekvliet" te St. Michielsgestel 2 N.J. Grooff In een proclamatie van Generaal Christiaanse van 18 mei 1942 werd duidelijk wat het nut was van de veelal promi nente Nederlanders die in de meidagen van 1942 van huis waren gehaald en naar het vroegere Klein Semenarie Beekvliet te St. Michielsgestel werden overgebracht. Zij stonden met hub leven borg voor de rust in het land. Dat deze proclamatie ernst was, bleek op 15 augustus 1942 toen 5 gijzelaars werden gefusilleerd na een aan slag die was gepleegd in Rotterdam op een militaire trein. Op 16 oktober werden er nog eens 15 gijzelaars doodge schoten. Ditmaal volgens de Duitsers omdat ze behoorden tot leden van Marxistische partijen. Ook uit Schagen en omgeving hebben mannen vast gezeten in St. Michielsgestel. Dit waren de heer W. Rus, geboren op 3 juli 1909, destijds werkzaam als notarisklerk en wonende in de Landbouwstraat nr. D 128. Verder de heer R. Brugman, geboren op 3 april 1896, destijds werkzaam als bankdirecteur en wonende Heerenboschstraat E 76. Laatstgenoemde zat in Gestel van 23 augustus 1942 tot 20 december 1943. De heer Rus van 4 mei tot 17 december 1942. Andere streekgenoten die er nog gevangen hebben gezeten zijn: dhr. L.C. Kolff, geb 1.6.1893, destijds burgemees ter van Hippolytushoefverder dhr. G.G. Loggers, geb. 16.11.1900, destijds burgemeester in de Wieringermeer Zijn evacuatieadres was trouwens Heerenboschstraat 82. Andere bekende gijzelaars waren: Prof. Schermerhorn Prof. de Quay, Mr. Donner, Mr. O.E.G. de Graaf van Lim burg Stirum (gefusilleerd), Mr. H.W.L. Vrind (gefusil leerd) en Baron Schimmelpennick v.d. Oye (gefusilleerd). Het leven van de gijzelaars stond uiteraard onder grote druk na het doodschieten van enkelen van hen. Toch pro beerde men het beste te maken van de gevangenschap. Men mocht corresponderen met het thuisfront en pakjes ont vangen. Ook mocht men zeer beperkt bezoek ontvangen op bepaalde vastgestelde tijden. Het leven van de gijze laars werd niet door de bewakers gereglementeerd. Het kamp was echter wel omgeven door prikkeldraad, hetgeen in combinatie met de bewaking ontsnappen onmogelijk moest maken. De inwendige dienst was een zaak van de gijzelaars zelf.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 4