18 De Zouaven volgens Godfried Bomans Godfried Bomans beschreef zon optreden op de hem eigen ironische manier, maar wel met de nodige prachtige sfeer "Geweldig was dat! Het gebeurde allen natuurlijk bij heel grote processies, want ze waren stokoud en je kon ze niet meer bij elk wissewasje inzetten. Maar bij zeldzame gelegenheden liep er een Zouaaf mee. Vóór hem in zo'n lange stoet liep niemand en achter hem was er ook ruimte. Wonderlijke verschijningen strompel den dan langs: ze hadden lange baarden, steunden op een stok en waren gekleed in een haremachtige broek met schuin weglopend jasje met passementen bestikt. Een sabel en een verrassend klein petje completeerde het geheel Niet iedere parochie had een Zouaaf, maar je kon ze lenen van pastoors die er wat ruimer inzaten en op één Zouaaf niet keken. Zo is er bekend dat een Zouaaf uit Volendam een rayon had, dat zich uitstrekte van Den Helder naar Haarlem. Na zijn optreden werden hem in een naburig gelegen tapperij een paar borrels aangeboden." DE LAATSTE ZOUAAF Op de zestigste verjaardag van de slag bij Mentana in 1927, blijken er nog 200 Zouaven in leven te zijn. Op 27 september 1946 sterft de 95-jarige Petrus Verbeek uit Rosmalen. Hij was de laatse Zouaaf en daarmee valt het doek over de Nederlandse Zouaven. De geschiedenis is voorbijmaar in herinneringen leeft deze episode nog bij velen voort. En niet alleen in herinneringen, maar ook in de geschiedenis leeft deze periode van de Nederlandse Zouaven voort; in namen, relekwien, en niet in het minst door het feit dat in Oudenbosch het Nederlandse Zouavenmuseum is gevestigd. Broeder Christofoor van Langen -een geschiedenisleraar had veel belangstelling voor de Zouaven. Hij verzamelde veel documenten en voorwerpen die betrekking hadden op de ZouavengeschiedenisZijn verzameling werd definitief ondergebracht in het voormalig raadhuis, dat als museum op 1 mei 1975 werd heropend. Bronnen - Bomans, Godfried; 'Beminde Gelovigen' - Christofoor, Br., 'Uit het Epos der 3000 Nederlandse Zouaven', Nijmegen 1947. - Kaptein, Herman, 'Vechters voor de Paus'. In Noord-Holland, jrg. 9 nr.6, 1990. - Zaal, W., 'De vuist van de paus: de Nederlandse Zouaven', Amsterdam 1980. - De Katholieke Illustratie 1868, nr. 51. - Westfriese Zouaven. In Westfriese Families, 25e jrg. nr.1 en 2, 1984. - Régiment de Zouaves Pontificaux, Lille 1910. - Régiment de Zouaves Pontificaux, deel II, Lille 1920. - Fam. Keet Waarland, persoonlijke mededeling. - Ben Zwanenburg, Alkmaar, persoonlijke mededeling. - Gemeente Archief Schagen. bevolkingsregister

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 20