13 Daarna vervolgden de eenheden, met de Nederlanders voor op, hun tocht naat het slagveld. De stemming was goed; er werd gezongen en handgeklapt Na enige uren kwam het stadje Mentana in zicht. Mentana was een stadje van weinig betekenis, maar strategisch zeer belangrijk. Charette, de Franse generaal die het commando voerde riep als reactie op de eerste afgevuurde vijandelijke kogels: "Op de bajonet!" Dat was het sein om de aanval te openenen. Bij de eerste stormloop kwamen 6 Zouaven om het leven. De veldslag die daarop volgde was uiterst gewelddadig. Om elk huis en elke hooiberg werd hevig gevochten. Garibaldi werd onrustig omdat hij bemerkte dat de tegen partij zeer vastberaden en zeer fanatiek, bezig was het pleit in hun voordeel te beslechten. De artillerie, die hij vervolgens inzette, bestond uit 2 kanonnen. Het bleek dat die weinig effect sorteerden. Garibaldi begon zijn greep op het gebeuren te verliezen. Ondanks zijn nummerieke overmacht zag hij geen kans om het tij in zijn voordeel te keren. Het fanatisme, en de moed van de tegenpartij, waren hem te veel. Deze gebeurtenis was aanleiding tot spotliedjes, waarvan er één luidt: Garibaldi, waar zijt gij gebleven? Garibaldi, hoe liep gij toch zo? Garibaldi, had gij zorg voor uw leven, Gouw, spoedt u maar, montre ton dos! Garibaldi moest nu een keus maken; vluchten of alles op één kaart zetten. Hij deed het laatste. Hij wilde de pauselijke troepen insluiten, maar men was hem voor. De pauselijke legers namen hun stellingen in en de Garibal disten openden het vuur. De Fransen schoten terug met een nieuw model achterlader dat uiterst effectief was. De tegenstanders vielen als ratten en de slachtpartij was gruwelijk. C -l Zouaven in de aanval bij Mentana. a iulum

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 15