9 !j| I1'" ■ff Doophek in Haringhuizen. Tekening van G. van Arkel ±1891. In de acte van reconciliatie verklaart Johannes spijt te hebben over hetgeen er is voorgevallen en belooft hij zijn leven te beteren. De familie van zijn vrouw, uit Barsingerhornverklaart dat zij hem vergeeft en nooit meer op de gebeurtenissen terug zal komen. De Haringhuizers zijn halstarrig en weigeren een derge lijke acte te tekenen. Om zijn goede wil te tonen schrijft Johannes op 13 november de volgende verklaring: "Alsoo ter occasie van sekere onlustten tuschen Johannes Curtius predicant tot Harinchuijsen ende Maritje Corne- lis sijn huijsvrou d'welcke nu en geruijmen tijt her- waerts tot groote droefheijt van veel vromen gestaen ende geduert heeft verscheijden droevige geruchten ende ergernissen sijn ontstaen totte mercke1icke onstichtinge der kercke Jesu Christi, ende lasteringen van de waer- heijt ende leere des Evangelijsoo ist dat door min- licke onderrechtinge ende vermaninge der Ed Gedeputeerde des Classis van Alcmaer, specialick tot dese sake gecom- mitteertoock onderschrevenbij dese oprechten ver- claeren ende betuijgen mi tsdesenmij van herten leet te zijn soodani gen onlust ende onmin tusschen mij ende mijne lieve huijsvrou gepasseert is gevallen te sijn, bekennende van mij in die occurentie uijt onbedachtheijd eenige dingen gepleegt te sijn die ick wel soude mogen nalatenversoeckende d' Ed broederen des kerckeraets tot Harinchuijsenende allen die aen mij desenthalven mochten geergert sijn, dese mijne swackheijt om des heeren Christi wille mij ten goede te willen houden. Beloven meijne huijsvrou in hare swackheijt als een swack vat met alle chriselijken liefde ende modestie te sullen dragen, alle ergerlijke conversatie te mijden, ende voort in aller getrouwichijt als een goet voorbeelt der cudde te dragen." Het duurt echter tot januari van het volgende jaar dat de Haringhuizers na vele gesprekken met de gedeputeerden bereid zijn de acte van reconciliatie te ondertekenen. Dat zij uiteindelijk hiertoe bereid zijn, is mede te danken aan de oplossing die door de heer van Schagen, in overleg met de gedeputeerden uit Alkmaar, is gevonden. Johannes Curtius wordt overgeplaatst naar Heiloo en de jonge proponent Justinus van de Meer, die in Heiloo beroepen was maar nog niet in functie, komt naar Haringhuizen Op zondag 30 januari 1633 preken beide predikanten voor het eerst in hun nieuwe standplaats en is het conflict de wereld uit. Bronnen - Archief van de N.H. Kerk Classis Alkmaar, RANH 122. Zaak van Curtius, predikant te Haringhuizen, RANH 122.93. - Stichting Oude Holl. Kerken Hist. Ver. Schagen e.o. De geschiedenis van Haringhuizen en de Wi11ibrordus- kerk. - Deursen, A.Th. van, Bavianen en slijkgeuzen: kerk en kerkvolk ten tijde van Maurits en Oldebarnevelt2e druk Assen 1974.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 11