8 Op zondag een week geleden vertelde hij in aanwezigheid van de schoolmeester en diens vrouw, dat hij vreesde dat zijn vrouw de kinderen iets zou aandoen. Toen de vrouw van de schoolmeester haar hierover aansprak ontstond er een hevige ruzie tussen beide vrouwen. Johannes vrouw riep "haer kinderen soo lief te hebben als ijmant in de wereld" Johannes kwam tussenbeide en zou de schoolmeestersvrouw hard in haar arm hebben geknepen, hetgeen hij zich niet meer kan herinneren. Het verhaal dat er de laatste tijd nog maar 10 12 personen de diensten bijwoonden in tegenstelling tot de 50 a 60 die voorheen regelmatig de kerk bezochten bleek snel te ontzenuwen. Het aantal kerkganger was weliswaar wat minder dan voorheen, maar niet zo klein als door de roddelaars beweerd werd. Hij zou zich ook bezig houden met de landbouw, hetgeen hem al eerder een vermaning van de kerkeraad had opge leverd. Zijn verweer was dat hij het werk niet zelf deed maar hiervoor iemand in dienst had. Het hebben van een bijverdienste door predikanten was onderwerp van discussie binnen de gereformeerde kerk. De mening hierover verschilde per classis. Kennelijk was het in de classis Alkmaar verboden om een bijverdienste te hebben. De oude geschiedenis dat Johannes twee jaar geleden de kraamvrouw onzedige voorstellen had gedaan, wordt ook weer opgehaald. Omdat deze zaak indertijd in aanwezig heid van een ouderling was uitgesproken wordt aan deze klacht door de gedeputeerden geen verdere aandacht meer besteed De aanstootgevende omgang met de vrouw van de boekbinder geeft veel stof tot conversatie. Johannes, en ook zijn vrouw zoals hij zegt, konden het goed vinden met Jannet- ghenZij was vermoedelijk de enige die een juiste kijk had op de situatie en zoveel mogelijk hulp probeerde te geven Zij zal zeker een zwak gehad hebben voor Johannes die haar in Schagen regelmatig bezocht, wat door Maritgen Dirckx uit Schagen was gezien. Jannetgen zou de familie Curtius regelmatig bezoeken, gebeurtenissen waarover in het dorpse roddelcicuit hevig werd gespeculeerd. De diaken had Johannes met de vrouw op het bleekveld op de duijven solder" en op "sijn eijgen solder" gezien. Volgens Johannes hadden zij daar samen de calcoensche eijeren gevisiteerd"van het bleekveld was hem niets bekend De toren van de kerk in Haringhuizen. Tekening van A.U. Ueissman ±1891. De verzoening Aan het eind van de dag geven de Barsingerhorners te kennen, dat zij vrede willen sluiten met Johannes, maar eerst nog willen overleggen met de gemeente. De volgende dag zijn zij om 10 uur aanwezig om de zaken af te handelen. Zij tekenen de acte van reconciliatie (verzoening) onder voorwaarde dat Johannes voor 5 tot 7 weken geschorst wordt.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 10