rf - L/k Roomsche Leven 25 Een nog in leven zijnd zouaaf de heer A. Post te Schagen, die reeds op 18-jarigen leeftijd zich onder het banier des Pausen schaarde. Hij herdenkt thans zijn gouden huwelijksfeest. Uit: De Katholieke Illu stratie van 15 juni 1927. DE SCHAGENAARS Zoals vermeld scoorde Noord-Holland hoog in het aantal geleverde Zouaven. ook Schagen droeg zijn steentje bij en leverde vier Zouaven. Niet bekend is of er nog meer Schagense vrijwilligers waren. Omdat velen op medische gronden afgekeurd werden, is dat niet onmogelijk. De Schagense Zouaven waren: Antonius Post, Bartholomeus Ranke, Cornelis Johannes de Pater en Jacobus Keet. Ranke en Keet hebben hun volle diensttijd uitgediend, terwijl de overige twee korter in het pauselijke leger hebben vertoefd. ANTONIUS POST, was op 1 maart 1853 geboren te Baambrug- geHij was de enige zoon van van Antonie Post en Hein tje Hendriks. Vader Antonie was brandstoffenhandelaar in Schagen. De kolenboer dus. Antonius (roepnaam Toon) werd kleermaker en woonde op het Noord A 74, maar verhuisde later vermoedelijk naar Noord A 79. Opgemerkt moet worden dat de huisnummering in de loop der geschiedenis verscheidene malen gewijzigd is Antonius gaf als jongeman te kennen graag in militaire dienst te willen, maar vader Post die er 6 jaar mili taire dienst op had zitten en er geen hoge dunk van had, zag dat niet zitten en gaf derhalve geen toestemming. Antoon legde zich bij vaders beslissing neer, maar kwam enige tijd later met het voorstel om als Zouaaf in dienst te treden van het pauselijke leger. Als goed katholiek kon vader dit moeilijk weigeren.Met een aantal landsbroeders vertrok Antoon in 1870 naar Italië. Toen zij in Rome arriveerden, reisde het gezelschap door naar Ventemiglia, om de eerste militaire beginselen onder de knie te krijgen, maar Antoon moest in Rome achterblij ven. Dit had hij te danken(?) aan het feit dat hij kleermaker was. Een korporaal zou hem in Rome de eerste beginselen van het exerceren bijbrengen, maar daar kwam niet veel van terecht; waarschijnlijk om dat de mili taire schermutselingen sterk verminderden. Hij werd ingeschreven onder nummer 10768. 1U7(>8 PUST, Antoini:, nc a Haiiinlirii^i' (1 lollanilo), I 1 mars 1 Halt I'., 1" si'plembru 1870. SióKo do Homo, 1870. Het militaire konflikt liep op z'n einde; dit tot ver driet van Antoon die zich graag had onderscheiden in het gevecht Na korte tijd werd Antoon als Zouaaf ontslagen en keerde naar Holland terug, waar hij in Schagen letterlijk en figuurlijk de draad weer oppakte. Na zijn terugkeer uit Italië trouwde Antonius met Elisabeth Johanna Kranenburg, geboren 10 februari 1853. Zijn vrouw overleed op 23 augustus 1930 te Schagen. Tijdens hun huwelijk kregen zij 3 zoons en 1 dochter. Hij heeft het geluk mogen smaken zijn 50 jarig huwelijk te vieren en tevens kerngezond te zijn. Dit bleef hij tot op hoge leeftijd, behoudens dat zijn gehoor iets terug liep.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 27