23 Na afhandeling van bovenstaande procedure ging men aan tafel om een zeer overvloedige maaltijd te genieten. In de loop van de avond kregen de mannen nog een stich tend woordje toegediend door pater Hellemons dat luidde als volgt: "Beminde Zouaven! Gij zijt U bewust welk een schone onderneming gij doet, door Uzelfen, Uw leven en bloed en al wat gij op aarde dierbaar hebt, tot welzijn van de kerk van Christus en Zijn Stedehouder op te offeren en als de Macchabeeën voor altaar en tempel te gaan vechten. De Zouaven hebben de eer, de geliefde lijfwacht te zijn van Christus Stedehouder. De vijand vreest de Zouaaf die met een gerust en rein geweten de vijand durven vervolgen. Daarom worden zij aan de spits van het gevecht geplaatst en vechten vooraan gelijk de Engelen voor Israël vochten. Welk een heerlijke onderneming. Zie dan toe dat gij geen vlek werpt op dat engelachtige leger. Castra Dei haec! Dit is het leger Gods. Zie toe dat gij Uw romeinse reis ten nutte maakt. Zie, dat gij er meer rooms vandaan komt dan ge er heen gaat. Gedraag U zedig en eerbaar op de weg in het leger. Wacht U voor de militaire fouten van dronkenschap en ontucht, niet alleen voor totale maar ook voor halve dronkenschap. Neem ter harte een kuis leven, evenals of gij niets anders te doen had dan dit. Ga wekelijks te biechten en te communie. Gij hebt er de tijd toe. Na af geëxerceerd te zijn hebt gij steeds op Uw ziel en lichaam te passen. De Hollanders zijn in Rome het meest bemind. Handhaaft die eer! I'ater C. de Ivruijf

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 25