18 De brief was geadresseerd aan Mr. Bdus Storm Advocaat en Rentmeester der Heerlijkhedens Schagen en Drunen etc. etc. te 's Hertogenbosch. In de laatste allinea van een brief, gedateerd 21 november 1795, waarin hij verslag doet over enige kerkelijke zaken schrijft Pieter Westing: "Mijn vrou bedankt U.Ed. Wel. Principaal voor U.Ed. aan bod van Bosse knollen dien wij alle gaarne eeten, en verlangen na deselveHet adres is te Amsterdam in de Schager Kelder bij de Haringbakkerijen verder aan P. Westing te Schagen." Wat zijn Bosse knollen? Telefonische informatie bij het J.P. Meertensinstituut te Amsterdam en het Stadsarchief van s-Hertogenbosch heeft hierover geen opheldering kunnen verschaffen. Het zijn waarschijnlijk geen aardappels omdat deze toen al veel gegeten werden en, zeker in het najaar, algemeen te koop waren. Zijn het rapen, bieten of misschien wel aardperen; we weten het niet. Het zal een gewas geweest zijn dat bewaard kon yporden en goed tegen transport was bestand. Van 's-Hertogenbosch werden de knollen, waar schijnlijk per schip, vervoerd naar Amsterdam en afge leverd in de Schager kelder bij de HaringbakkerijDaar werden ze overgeladen en per beurtschip naar Schagen gebracht. P. Westing was genoegzaam bekend om een nadere adressering overbodig te maken. Bronnen - Archief van de heren en vrouwen van Schagen; Over het beroepen van predikanten. RANH 133.65. Maas, J. en NoordegraafL. Smakelijk eten; Aardappelconsumptie in Holland in de achttiende en het begin van de negentiende eeuw, Tijdschr. voor Sociale Geschiedenis, 9e jrg., 1983 (31).

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 20