s+udiedag lokale gesckiedeuis 12 A^nrjone "Pigge Vorig jaar is de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland op gericht, met als doel het bevorderen van de deskundigheid van niet- professionele geschiedbeoefenaars. In een eerdere Kakelepost zijn de vele kursussen die de stichting aanbiedt reeds vermeld. Ieder jaar or ganiseert de stichting een manifestatie. Daarnaast kan de provinciale konsulente, Katja Bossaers, allerlei informatie op het gebied van de lo kale en regionale geschiedbeoefening verstrekken en amateur-histo rici in kontakt brengen met professionele historici (haar telefoonnum mer is 023-318436). Haar werkzaamheden zijn dus buitengewoon nut tig voor de (leden van de) historische verenigingen én voor de bevorde ring van de lokale en regionale geschiedvorsing. Op zaterdag 31 oktober 1992 vond in Beverwijk alweer de tweede mani festatie plaats, een studiedag over de beoefening van lokale geschiede nis. 's Morgens waren er drie lezingen en 's middags kon worden ge kozen uit drie workshops, namelijk veldnamen, gezinsrekonstrukties en boedelinventarissen. Voor dit verslag zou het beter zijn geweest als de drie namens de Historische Vereniging Schagen aanwezige bestuurs leden hun aandacht over deze drie workshops verdeeld zouden hebben, maar we wilden alledrie beslist naar de workshop over boedelinventa rissen. De studiedag werd geopend door de voorzitter van de stichting. Hij wees er onder meer op dat onlangs de Nota Groene Ruimte is verschenen. De ze ligt ter inzage bij de gemeentehuizen. De nota behelst een groot aan tal veranderingen, die belangrijke gevolgen zullen hebben voor de herkenbaarheid van de geschiedenis in en de kwaliteit van de direkte woonomgeving. Hij raadde de historische verenigingen aan deze nota goed te bestuderen en zo nodig aktie te ondernemen. En inderdaad: een voorbeeld van zo'n verandering in onze direkte omgeving dat mij onmiddellijk te binnen schiet zijn de in de nota op genomen nieuwe plannen voor een zeer groot kassengebied in de ge meente Niedorp. Als deze plannen inderdaad doorgaan wordt, nog even afgezien van de kwalijke gevolgen voor het milieu, het voor de Noordkop zo kenmerkende weidelandschap drastisch aangetast, zo sterk zelfs dat er ter plekke niet eens meer gesproken kan worden van een landschap. Na de opening hield de heer D.J. Noordam een lezing, getiteld Weten schap en lokale geschiedenis. Hij vertelde over de totstandkoming van zijn proefschrift over Maasland in de 18e en begin 19e eeuw, een voor beeldstudie op het gebied van de lokale geschiedenis. Hiervoor raad pleegde hij talrijke bronnen: onder meer DTB-boeken, het notarieel archief, belastinggegevens, verponding, gegevens over de lidmaten van de kerk, het archief van de weeskamer en de akten van indemni teit. Graag had hij ook nog boedelinventarissen bestudeerd, maar dat was te tijdrovend. Hulp van amateur-historici was hier eigenlijk bij nodig geweest. Het grote voordeel van amateur-historici in vergelijking met profes sionele historici noemde hij hun vaak grote detailkennis van hun ei gen regio of hun woonplaats. Zij zijn immers veel meer in de gelegen heid om een groot aantal gegevens te verzamelen van een klein gebied. Dit werk is veel te omvangrijk en arbeidsintensief voor professionele

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 14