5 Na de verbanning van pater Gheys is er, ondanks herhaald aandringen van een groep katholieken gesteund door de heer van Schagen geen pater meer benoemd. Wel is de eerder genoemde Schagenaar Cornelis Brouwer nog enige tijd in Schagen geweest, maar een vaste benoeming heeft hij nooit gekregen. De kerk verkocht In 1731 besloot het stadsbestuur de kerk die al jaren niet meer gebruikt werd openbaar te verkopen ten einde de opgelopen achterstallige belastingen te kunnen innen. De veiling werd door de schout bekend gemaakt met de volgende aankondiging: Boelhuijs van een mispot of anders genaam een Roomse Kerk tot Schagen. Johannes Hoffstede schout en Balju binnen Schagen prezendeert bij openbare vijling aan de meest biedende te verkoopen een kapaple Roomse kerk misschaders eenige houte en steene afgode, als mede een kostelijk altar met zijn toebehooren, verder eenige kandelars een wijkwast, en eenige andre ornimente Deese voornoemde Kerk staende tot Schagen op het Noort, benoorden t'erve van Raijer Halfswaag. En agter het huijs daer den hol pater lesewijt naat bedel klooster is uijt vertrocken. di hiertoe eenige genegen hij maakt. Diekoome op den Dag der krooninge van deese tegenwoor dige hoer van Babel en koope goekoop. Nog heeft die zelve Balju omte verhueren Een dito kerk staande op de hoogs ij de tusen de wooninge van twee paaps wijve Deese voornoemde kerk is voorsien met een moi j outaer en kas orgel en andre helse kostelijkhedenimant genegen zijnde Deeze voornoemde kerk te hueren voor desomme van 150 karoliguldensAddressere sig ande voorschreven Balju Die een eijder goet beschijt zal doen Segget Voort. De kerk werd op 17 februari 1731 openbaar verkocht onder voorwaarde dat het gebouw afgebroken moest zijn voor 1 april a.s. op straffe van een boete van 25 gulden. De tekst in de officiële acte luidt: De gewesen roomse vergaderplaets op de lagesijde van 't Noordt. Dogh den afbreek van t'agter eijde ten aensien der voetinge, niet verder nogh laeger te doen als gelijck de grond of 't meijveld en de sloopinge vandaer tot aen de keucken die aghter aen't groote huijs comt mits laetende staen de muer die de keucken van't kleijn vertrecje naest aende kerck af scheijt, als mede de middeldeur inde selve en de oostelijcste stijl van 't kruijs kozijn in de muer van 't kleijne vertrecje te laeten staen en de solder aen de westsijde van dese muer af te sagen, en de kap van onder op mede af te breecken sijnde de scheijding omtrent gelijck met de oostsijde van 't westerste dackvenster. Gekocht door Cornelis Cornelisz. voor 102.-.-.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 7