4 van het katholieke geloof en behandelde zijn stof zo overtuigenddat van de protestantendie ook in zijn preek waren, erg boos werden: zij besloten hem gevangen te nemen, zelfs als het wilde, te doden. Werkelijk, toen de pater de volgende dag in een ijsslee naar Hoorn zou terugkerenwerd hij op een half uur af stands van ons dorp door zes of zeven gewapende mannen aangevallenHet gevaar ziende, springt pater Tiras zijn slede uit, knielt op sneeuw en ijs neer, en terwijl hij ieder ogen blik de slag van het zwaard of een stoot van de lans verwachtbeveelt hij zich met uitgestrekte armen zijnen God aan en dit met zoveel ijver en devotie, dat een der genen, die het verwoedst op hem was losgetrokkenlater dikwijls zeide de man nog wel eens te willen zien en spreken, die zich in zulke gevaren zo christelijk had gedragen Door de vier of vijf katholiekendie hem vergezelden verdedigdbleef de pater gelukkig ongedeerd en kon hij met Gods hulp spoedig zijn tocht voortzetten. Binnen Hoorn teruggekeerdliet hij daar door de zijnen een Te Deum zingen en terwijl hij in het vervolg die dag ieder jaar feestelijk herdachtwas hij gewoon dikwijls te verzekeren zich nu minder te verwonderen over de blij moedigheid, waarmee martelaren ter dood gingen, want dat hij zelf toen een ongekende zoetheid had gesmaakt en een verwonderlijke bereidvaardigheid om voor Christus te lijden De paters De eerste pater Franciscaan in Schagen was Joannes Theodoriook Theodori Attenhoven genaamd. Hij overleed in 1644 en werd opgevolgd door een zekere Nicolaas waarvan verder niets bekend is. In 1652 wordt pater Jacobus Janssens in Schagen benoemd. Meer dan 300 katholieken, waarvan een honderdtal bekeer lingen, bezoeken dan regelmatig de kerk aan het Lage Noord; de pastoor zal er vermoedelijk veel minder hebben gehad Omstreeks 1669 wordt hij opgevolgd door de in 1638 te Gorkum geboren pater Josephus Estius welke in 1676 of 1667 vervangen wordt door pater Henricus Gheys (Gheis, GhijsGijs) Deze nederige, zedige en vredelievende man had het moeilijk in Schagen. Hij schijnt zelfs een keer ternau wernood aan de dood door steniging ontsnapt te zijn. Ondanks alle tegenwerking floreerde de Franciscaner Statie. Onder zijn leiding liep het aantal communicanten - gelovigen ouder dan 11 a 12 jaar - op tot 320. In de jaren 1684 en 1685 had hij 28 dopelingen en sloot hij elf huwelijken. Pater Gheys werd in 1705 uit Schagen verbannen door de Staten van Holland en West Friesland. De aanleiding tot deze verbanning was de onrust, die binnen de katholieke gemeenschap in Schagen was ontstaan. Pater Gheys zou er op aangedrongen hebben dat Jacob Adriaensz. Brouwer, een gefortuneerde houtkoper in Schagen, zijn erfenis zou nalaten aan het Franciscaner klooster waar zijn zoon Cornelis Brouwer opgeleid werd. De Schager pastoor Van Alkemade was hierover zeer ontstemd (jaloers?) en kaartte deze zaak aan bij de burgelijke overheid met bovenvermeld resultaat.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 6