Het verlengde Rapenpad, een historisch stukje Schagen. De Franciscaner kerk 3 R.J.M. van de Pol De plaats waar nu het verlengde Rapenpad en de achttien vrije sectorwoningen zijn geprojecteerd is een voor Schagen historisch stukje grond. - Bijna honderd jaar - van 1638 tot de afbraak in 1731 - heeft hier een RK schuurkerk van de paters Franciscanen gestaan; volgens overlevering op de plaats van het ge bouw waarin momenteel de kringloopwinkel is gevestigd. - Waar het wandel/fietspad tussen het Noord en de Zuider vijverlaan gaat komen liep het landpad naar een koren molen welke vermoedelijk in het begin van de vorige eeuw is afgebroken. De Franciscaner kerk in Schagen ontstond uit onvrede met het gebrek aan aandacht van pastoor Franciscus van der Brugge voor de katholieken in Schagen. Deze pastoor was verantwoordelijk voor de zielzorg in een gebied dat zich uitstrekte van Winkel tot Tuitjenhorn. Het was dan ook geen wonder, dat hij niet veel tijd voor de Schagenaars had Een groep ontevreden parochianen, onder leiding van een zekere Bregman, verzocht de kerkelijke autoriteiten om een tweede geestelijke, bij voorkeur een pater. Na veertien jaar aandringen kwam in 1638 de Franciscaner Statie tot stand. Een schuur aan het Lage Noord - de westzijde van het Noord voor de demping - werd ingericht als kerk. Deze schuur was in de voorgaande jaren al eerder gebruikt voor het houden van godsdienstoefeningen door bezoekende paters. Een dergelijk bezoek was niet geheel ongevaarlijk, tenslotte was het houden van openbare godsdienstoefeningen voor katholieken verboden. Pater Jacobus Tiras, die als grondlegger van de Franciscaner Statie wordt beschouwd, heeft dit aan den lijve ondervonden. Chr. Phillippona, pastoor te Schagen van 1877 tot 1887 en amateur historicus, vertelt hierover: Zekere nacht in 1638, misschien een jaar vroeger of la ter, preekte Pater Tiras, een der paters van Hoorn, in een schuur op het Lage Noord. Die preek had de ijverige man bijna het leven gekost. Hij sprak over de waarheid

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 5