8 Nogh een huijs je en erve aldaer 't vorige ten Zuijden, 't volgende ten noorden, bewoond door Ariaen Luijtjes met de last van 10 stuivers jaerlijcse erfpaght ten behoeve als voren. bij Pieter Adriaans Muller f 2:10:0 In de kantlijn staat: De cooper sal t in de keur hebben of hij de muer welcke dit huijsje van de steegh scheijt sal willen optrecken en 't dack daarbij opkorten, of de helft nemen aen de looden goot tussen dit en 't volgende huijsje, blijvende in allen gevallen de looden goot bezuiden aen dit huijs- je voor reecken(ing) van 't huijsje, sullen voorts de steegh tusschen dit en 't volgende huijsje gemeen zijn. Nogh een huijs en erve ald. 't vorige ten zuijden, de erve van Pieter Boertjes ten noorden bewoond door Anna Blockers weduwe, belast met een jaerlijcse erfpaght van 10 stuivers ten behoeve als voren. Conde niet gelden. De kerk stond dus, gezien de prijs die er voor betaald werd, op een flink stuk grond achter een groot woonhuis. Zuidelijk van de kerk stond het huis van Reijer Half- swaag (of zijn kind) gevolgd door een klein pand dat gekocht werd door Leendert Roggeveen. Het volgende huis was een stuk groter of had een flink erf. Ten zuiden hiervan stonden twee kleine woningen gescheiden door een steeg. Een eeuw later waren de panden met de kadastrale nummers - sectie G - 159, 160 en 161 aangegeven op de bijgaande kaart, in het bezit van de familie Roggeveen. Vermoedelijk is nr. 159 het noordelijkste pand van de rij huisjes dat in 1731 door Leendert Roggeveen gekocht werd Vermoedelijk stond de kerk achter het huis met het puntdak tegenover het vitte bruggetje. Om met zekerheid de plaats aan te geven waar de Francis caner kerk heeft gestaan zal er nog het nodige onderzoek naar de bewoningsgeschiedenis van het Lage Noord moeten worden gedaan. Mogelijk kan archeologisch onderzoek bij de aanleg van het verlengde Rapenpad uitsluitsel geven.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 10