De twee gestichten werden beheerd door het roomskatholiek parochiaal armbestuur en door het gereformeerd wees- en armbestuur. Beide in stellingen bedeelden ook huiszittende armen, die eveneens onder steund werden door de hervormde diakonie en het algemeen armbe stuur. Daarnaast bezocht de orthodox roomskatholieke Vereeniging van den heiligen Vincentius van Paulo de armen. Deze vereniging probeerde de volksarmoede te bestrijden door godsdienstige en zedelij ke opvoeding. De armen werden voortdurend gekontroleerd op hun moreel en religieus gedrag, op hun persoonlijke hygiëne en op het schoolbezoek van hun kinderen. Deze kontrole werd veelal weinig ge waardeerd, maar de armbezoekers gaven geld, brood, kleding of meu bels en werden daarom binnengelaten. Na de moeilijke jaren veertig konstateerde het gemeentebestuur van Schagen in 1851 opgelucht dat er in de financiële situatie van de ar menzorginstellingen gaandeweg enige, hoewel langzame verbetering en vooruitgang gekomen was. Het algemeen armbestuur had welis waar nog 500 subsidie ontvangen, maar de hervormde diakonie had vroeger aangegane schulden gedeeltelijk afgelost en het roomskatho lieke armbestuur had de vroegere jaarlijkse gemeentelijke subsidie van 400 niet meer nodig, terwijl de administratie van het gerefor meerde wees- en armenhuis jaarlijks sloot met aanzienlijke batige saldo's. Met ingang van het jaar 1853 werden er geen subsidies aan de armenzorginstellingen meer verleend. De verbetering van de financiële situatie van de armenzorginstellin gen werd veroorzaakt door de hogere huurprijzen, die zij in de laatste jaren ontvingen voor de door hen verhuurde landerijen en de lichte y -r -v. t y - A S "AL- £4 Aus*4** 6- yéï fyy -X -ALy? A Afa-yfayuSyfay* en zich verder begaf naar de nieuwe Spinbaan om aldaar de werkzaam heden in ogenschouw te nemen, na dit verrigt te hebben, is bevonden dat er doorden Aannemer al te weinig voortgang met het werk wierd gemaakt, is dierhalve voornoemde Aannemer ter vergadering ontboden, en hem de onver genoegdheid van het bestuur over zijne vertraging in het werk te kennen gegeven en hem ernstig aangemaand om met het werk meerdere voortgang te maken, zoo heeft hij aannemer belooft dat het geheele werk heden over drie weken voltooijd zoude zijn waarmede genoegen is genomen. Waarna de vergadering wederom gesloten en gescheiden is. De nieuwe spinbaan zorgde voor werkgelegenheid gedu rende de wintermaanden. Uit het verslag van de verga dering van het gemeentebe stuur van Schagen gehouden op 9 juni 1838 om elf uur.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 8