Activiteiten van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland 4 Cursusprogramma 1992-1993 In het seizoen 1992-1993 zal door de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland weer een aantal cursussen worden georganiseerd. Begin augustus zal een apart programmaboekje verschijnen. Als u belangstelling heeft voor het programmaboekje kunt u dit aanvragen bij het bureau van de Stichting Het boekje zal in ieder geval worden toegezonden aan oud-cursisten en aan alle historische verenigingen in de provincie. De cursussen die worden aangeboden zijn "Ontdekkingsreis naar het verleden": basiskennis methodiek van historisch onderzoek. Aan de orde komen: formuleren van een vraagstelling, onder zoeksopzet, literatuuronderzoek, het gebruik van archie ven, andere bronnen, het verwerken van de gegevens tot een werkstuk. Bronnen in het Rijksarchief in Noord-Holland: een overzicht van het materiaal voor onderzoek naar lo kale en regionale geschiedenis dat in het RA aanwezig is. Zowel archiefstukken als de collectie kaarten en de bibliotheek krijgen aandacht. In een aparte les zal wor den ingegaan op het in Zuid-Holland aanwezige materiaal. Paleografie voor gevorderden: het leren lezen van het oude handschrift wordt op veel plaatsen aangeboden. Dit is een vervolgcursus waarin moeilijker teksten aan de orde komen. Veldnamen: in de historische geografie wordt ook gebruik gemaakt van (oude) benamingen voor percelen, dijken, wateren en paden. De namen geven vaak een indicatie voor de vorm, ligging of kwaliteit van een perceel. Hoe een dergelijk veldnamen- of toponymenonderzoek kan worden uitgevoerd staat centraal in de cursus. Het gebruik van (oude) kaarten en luchtfoto's bij historisch onderzoek: meestal worden (oude) kaarten alleen als illustratie materiaal gebruikt. Met behulp van kaarten kunnen echter veel veranderingen die het landschap, stad en platteland in de loop van de tijd hebben ondergaan, worden opge spoord en verklaard. In de cursus laten de docenten ver schillende soorten kaarten zien en besteden aandacht aan de totstandkoming ervan en mogelijkheden van gebruik. 17-e eeuws Nederlands: veel mensen die het verleden onderzoeken stuiten op het probleem dat het handschrift steeds meer afwijkt van onze huidige schrijfstijl, maar ook dat het Nederlands heel anders is dan heden ten dage. In deze cursus wordt op het laatstgenoemde aspect ingegaan aan de hand van gedrukte teksten. Bewoners en eigenaren van 19e eeuwse woonhuizen: het woonhuis is altijd een belangrijk status-symbool geweest. De huurwaarde van de huizen vormt een globale aanwijzing voor het aanzien van de buurt of straat en zijn bewoners, omdat tot het einde van de 19e eeuw de huurwaarde als een basis voor diverse belastingen gold. Aan de hand van diverse bronnen (kadaster, bevolkings register, belastingarchieven) onderzoeken de cursisten bewoners en eigenaren van alle huizen in een straat of huizenblok als voorbeeld in Alkmaar. lokatie: Hoorn tijdstip: woensdagavond 19.30-21.30 uur duur: 8 lessen kosten: 00,- (incl. syllabus) aanvang: 7 oktober 1992 lokatie: Haarlem tijdstip: zaterdagochtend 10.00-12.00 uur duur: 6 lessen kosten: 75,- (incl. cursusboekje) aanvang: 10 oktober 1992 lokatie: Haarlem tijdstip: zaterdagochtend 10.00-12.00 uur duur: 6 lessen kosten: 75,- aanvang: 9 januari 1993 lokatie: Amsterdam tijdstip: maandagavond 19.00-21.00 uur duur: 4 lessen kosten: 50,- aanvang: II januari 1993 lokatie: Amsterdam tijdstip: maandagavond 19.00-21.00 uur duur: 4 lessen kosten: 50,- aanvang: 5 oktober I992 lokatie: Haarlem tijdstip: maandagavond 19.00-21.00 uur duur: 10 lessen kosten: 25,- aanvang: 16 november 1992 lokatie: Alkmaar tijdstip: dinsdagavond 19.30-2 1.30 uur duur: 6 lessen kosten: 75,» aanvang: 5 januari 1993

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 6