20 16 april 1618 werd hij ingeschreven in Groningen waar hij slechts korte tijd verbleef, want op 12 november van dat zelfde jaar liet hij zich weer in Leiden inschrij ven. In 1621 werd hij als proponent beroepen te Huizen of Bussum.(hierover verschillen de handboeken van mening) De Schagense kerkeraad drong er schriftelijk en monde ling bij de Heer van Schagen Albertusdie als Heer van Schagen verantwoordelijk was voor de benoeming van de geestelijken en deze ook betaalde, op aan om deze jonge man in Schagen te krijgen. De Schagenaars kregen hun zin en in 1624 kwam de jonge predikant, samen met met zijn echtgenote Catalijntje Hendrickx de Bont, waarmee hij het voorgaande jaar in Amsterdam getrouwd was naar Schagen. Zij betrokken een woning, vermoedelijk aan de Loet. Al na korte tijd overleed dominee Meusevoet en stond Ludovicus er alleen voor. Schagen was indertijd een flinke plaats met, volgens Burger van Schorel, meer dan 2700 inwoners; 432 huisgezinnen in en rond het centrum en 232 huisgezinnen in de buitenbuurten. Het aantal ingeschreven lidmaten van de Nederduitsch Gereformeerde kerk, zoals de NH kerk toen genoemd werd, bedroeg naar schatting 450. De kerkelijke administratie liet veel te wensen over. De vorige predikant Vincentius Meusevoet had, gedurende de veertien jaren die hij in Schagen werkzaam was, deze taak schromelijk verwaarloosd. Er was geen aantekening gehouden van de dopelingen hoewel reeds in 1568 op het Convent van Wezel bepalingen hierover waren vastgelegd, welke bepalingen op de Provinciale Synode te Dordrecht in 1574 nog eens waren aangescherpt). Ook ontbrak er een behoorlijke registratie van de lidmaten en er was geen ondertrouw en huwelijksregister Een van de eerste taken van Ludovicus Hondius was het aanleggen van een kerckeboeck" waarin de nieuw ingeko men lidmaten en toegelatenen tot het H. Avondmaal werden geregistreerd; de schoolmeester en voorzanger Jacob de Vos kreeg de opdracht om het doopboek bij te houden. (Hij deed dit vanaf 19 december 1627 tot 30 juli 1657. Zo zal Ludovicui Hondius het slot hebben gezien vanaf de toren van de kerk. Tekening door R. Roghman ge maakt in 1646.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 22