"Met goede couragie...." Dominee Hondius in Schagen R.J.M. van de Po! deel 1 19 Inleiding De lichamelijke conditie van de Schager predikant Vincentius Reineri Meusevoet was in 1623 zo slecht, dat hij zijn werk bijna niet meer kon doen. De kerkeraad van Schagen zocht een goede assistent die zijn taak voor 'n deel kon overnemen en hem na zijn overlijden zou kunnen opvolgen. Hun voorkeur ging uit naar de jonge dominee Ludovicus Hondius, een telg uit het bekende geslacht Hondius, drukkers en uitgevers te Amsterdam. Het geslacht Hondius De wortels van het geslacht Hondius of de Hondt liggen in Vlaanderen. Omstreeks 1565 verhuisden Olivier de Hondt, messenmaker van beroep, en zijn echtgenote Petro- nella van Havertuyn van Wakken, een plaatsje in Vlaande ren tussen Gent en Kortrijk, naar Gent. Hun zoon Jodo- cusdie op 14 oktober 1563 te Wakken was geboren kreeg daar een kunstzinnige en wetenschappelijke opleiding. De begaafde jongeman die op jeugdige leeftijd meerdere op drachten voor Alexander Farnese, de latere hertog van Parma en landvoogd der Nederlanden (1578-1592), had ver vuld werd door deze uitgenodigd om met hem naar Rome te gaan. Jodocus had daar als protestant geen zin in en vertrok in 1583 naar Londen waar hij wiskundige instru menten, globes en kaarten vervaardigde. Op 11 april 1587 trouwde hij daar met Colette van der Keere. Uit dit huwelijk werden 7 zoons en 6 dochters geboren, waarvan in 1633 nog 4 zoons en 2 dochters in leven waren. In 1583 vertrok het gezin naar Amsterdam, waar het ging wonen in de Kalverstraatbij de Dam. De tekst op het uithangbord van het bedrijf luidde: "In den Wackeren Hont" Sub cani Vigilanti" Een verwijzing dus naar de plaats Wakken(Wacken) en de familienaam. Van de erfgenamen van Mercator kocht hij in 1604 de pla ten van diens beroemde atlas, die hij vanaf 1606 met eigen aanvullingen publiceerde. Na zijn overlijden in 1612 werd het bedrijf overgenomen door de zoons Jodocus (geb. Amsterdam 1593) en Hendrik (geb. Amsterdam 1597). Ludovicus Hondiuspredikant Ludovicus geboren in Amsterdam in 1598 als achtste van de dertien kinderen, koos voor het predikantenvak. Op 13 mei 1616 werd hij als student ingeschreven in Leiden. Op

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 21