Tien voor een dubbeltje W. Roggeveen Uit: De Speelwagen 1949 1 7 Tegen het einde van de vorige eeuw was in Schagen een sigarenfabriekjegevestigd in een huis tegenover de R.K. kerk. De fabrikant heette P. van Twuiver. De winkel had een oppervlakte van ongeveer drie bij vier en de werkplaats van twee bij vier meter. Boven op de goot prijkte een extra groot bord waarop met koeien van letters stond: Sigarenfabriek "De Transvaal". Piet fabriceerde zijn product eigenhandig en maakte veel reclame voor de verkoop. In die tijd waren de sigaren niet duur: tien voor een dubbeltje. De heel goede kostten zes voor een dubbeltje. Omdat ze toen overal tegen deze prijzen werden verkocht, moest de fabrikant flink reclame maken om ze kwijt te raken. Op allerlei manieren trachtte hij de aandacht te trekken. Zo herinner ik mij nog dat hij een reusachtige magneet in z'n etalage had opgehangen, waaraan een tien pondsgewicht boven een kistje sigaren of wat glaswerk. Als wij langs liepen moesten we altijd kijken of het gewicht niet naar beneden kwam. Maar dit gebeurde niet. Op zijn sigarenzakjes liet hij hele verhalen en gedicht en drukken. Hier volgt er een. Zeg mijnheer, wat dampt gij lekker, Het sigaartje smaakt u goed, Of is het soms een restantje Van de Haagse overvloed Neen mijnheerhet is een proefje, Hier in Schagen is 't gehaald. En ik geef u de verzeek'ring Dat het is niet duur betaald. Zeg mij dan, hoe heet die koopman, Die u heeft zo goed voldaan? Ik geloof zijn naam is P. van Twuiver Laat ons zijn winkel binnengaan De sigarenfabriek van P. van Twuiver bestaat reeds lang niet meer. Toen ik verleden jaar in Schagen liep en trek kreeg in een sigaartje moest ik aan "De Transvaal" den ken. Omdat ik geen bonnen bij me had en toch een winkel binnenstapte, heeft het me heel wat vriendelijke woorden gekost voordat ik met een enkel smokertje van 16H cent de winkel uitstapte.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 19