1 6 Daar lijkt in 1427 ook alle reden voor aanwezig. In de laatste jaren van de Hoekse en Kabeljauwse twisten kiest Alkmaar, net als het merendeel der Hollandse ste den, partij voor Jacoba van Beieren. In de wanhopige eindstrijd die Jacoba van 1425 tot 1428 tegen haar neef en rivaal Philips van Bourgondie voert, levert Alkmaar troepen voor het leger dat in 1426 Haarlem belegert. Deze wel zeer openlijke steun aan Jacoba van Beieren komt de stad duur te staan: op 13 augustus 1426 komt het vonnis van Philips van Bourgondie hard aan: de poorten, muren en vestingen moeten worden gesloopt so dat si voirt aen een open dorp wesen,...." de stad verliest haar stadsrechten en moet een zware boete van 8000 kronen betalen, te voldoen in termijnen van zes maanden. Voor Philips van Bourgondie komt Alkmaar, dat voorheen een grafelijk bolwerk was en regelmatig diende als uit- valsplaats voor grafelijke akties tegen weerspannige Westfriezen, niet meer in aanmerking als steunpunt in het roerige West-Friesland. En daardoor ontstaat er een "blinde vlek" in de invloedsfeer van het grafelijk gezag. Zonder enige twijfel heeft Willem de bastaard zich een zeer betrouwbaar en loyaal familielid van Philips van Bourgondie getoond, waarvoor "....dat wij om gunste ende liefde die wij dragen tot onsen geminden Willem den bastaard van Hollant hertoge Aelbrechts zoon ende die om sonderlinge dienst ende wille die hij ons gedaen heeft en noch hier naemaels doen mach....van onsen dorpe Scagen. De familieband die er al is, wordt hier versterkt door de leenband - en de trouw aan de leenheer staat in de middeleeuwen zeer hoog aangeschreven: ontrouw is verrad en maakt een edele onbetrouwbaar voor vriend en vijand. Bovendien - en dat zal op zijn minst een praktisch argument zijn geweest voor de keuze van Schagen - staat er in 1427 in Schagen al jaren een "huijs", een stenen, verdedigbare woning van een gezagsdrager of zijn plaatsvervanger Willem de bastaard Bronnen: - J. Bregman, Schagen door de eeuwen heen, z.p., z.j. - E.H.P. Cordfunke, Alkmaar in de vijftiende eeuw. In: Alkmaar in prehistorie en middeleeuwen; tien jaar stadskernonderzoek. Alkmaarse Historische Reeks II, Zutphen 1978. - Giftbrief van Philips van Bourgondie aan Willem de bastaard van Holland; 29 juni 1427, RANH Inv. 133, nr22 Giftbrief van Jacoba van Beieren aan Willem de bastaard van Holland, 4 maart 1429, RANH Inv. 133, nr. 23. wordt vervolgd

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 18