14 In de volgende reeks artikelen zullen wij proberen om de geschiedenis van de Heerlijkheid Schagen in dat licht te beschrijven. Niet alleen de feiten zijn van belang, maar ook het waarom en de eventuele gevolgen, waarbij we ons voortdurend moeten realiseren dat de gebeurtenissen zich op een bepaalde plaats en in een bepaalde tijd afspelen onder specifieke omstandigheden. Schagen krijgt een Heer Op 29 juni 1427, de dag van Sint Petrus en Sint Paulus verleit Philips van Bourgondie zijn (bastaard-)oom de heerlijkheid Schagen met een giftbrief van de volgende inhoud 'Philipshertog van Bourgondiegrave van Vlaenderen en 'van Artoisende van Bourgondie Palatin, heer van Salinis 'en van Mechelenruwaerde end oir die lande van Hollant, 'Zeelant ende van Vrieslant doen cond allen luden, dat wij 'om gunste ende liefde die wij dragen tot onsen geminden 'Willem den bastaard van Hollant hertoge Aelbrechts zoon "ende die om sonderlinge dienst ende wille die hij ons geda en heeft en noch hier naemaels doen mach den selve Willem gegeven ende verleit hebben, geven ende verlijden "mit deze brieve die heerijcheyt van onsen dorpe Scagen "in hoegen ende lagen mit horen toebehoren te hebben ende "te houden van ons ende onser nacomelingen grave te "Hollant tot eenen recgten leen behoudelijckdat hij onse "ende onse nacomelinge ballinge dair niet onthouden en sal "ende wij aen ons behouden sullen alsulcke renten ende "goede als die gravelicheyt aldair heeft "Dit leen sal men verheergewaden als verschijnt mit eenen "nuwen swairde ende mit een pair nieuwe waepen hantschoen "of veertigh schellinge dair voir. "In oirconde deser brieve besegeit mit onsen segele hieraen ophangen gegeven op Sinte Pieters en Pouwels dach "apostelen in t jaer ons heeren MCCC seven en twintigh "onderstond de mandate dm ducis ende was onderteykent "Potter. "Opten vierden dach van Maerte int jaer ons Heeren Duysent "vier hondert negen ende twintigh mae loop van dezen Hove "gegeven inden Haghe" zet Jacoba van Beieren dit "rechte" leen - waarbij alleen opvolging in de mannelijke lijn mogelijk is - om in een "onversterfelijk" leen. Hiermee wordt het leen recht voor de nakomelingen van Willem de bastaard veilig gesteld, want nu mogen ook vrouwen opvolgen. Bovendien worden in deze acte de renten, tienden en toe behoren, en ook de visserij van de Schager- en Niedor- perkogge, apart genoemd als behoren tot de heerlijkheid van Schagen. Deze wat vreemde situatie, waarbij een heerlijkheid twee keer in leen wordt uitgegeven door twee verschillende grafelijkheden aan een en de zelfde leenman, is mogelijk doordat Jacoba van Beieren in 1427 nog in een heftig conflict om de macht over het graafschap Holland is ge wikkeld met haar oom Philips van Bourgondie. Deze "Hoekse en Kabeljauwse twisten" krijgen in 1428 een ein de in de zgn "zoen van Delft": Jacoba van Beieren ver zoent zich met haar oom. Zij blijft in naam gravin van Holland, maar erkent Philips van Bourgondie als "ruwaard en erfgenaam", waardoor de laatste feitelijk alle macht bezit

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 16