De geschiedenis van Haringhuizen en de Willibrorduskerk 1 2 opgericht. De gemeente subsidieerde dit comité met 500. Daarnaast kwam er een een tijdelijke gemeentelijke arbeidsbeurs en een Corres pondentschap der Internationale Arbeidsbemiddeling. Deze instellin gen waren met vrucht werkzaam. In 1915 werd een tijdelijk Werkloo- zenfonds gesticht, ook al poogde de gemeente werkloosheid zoveel mo gelijk te voorkomen door het verschaffen van werk. Om de kosten van het levensonderhoud niet te hoog te laten oplopen stelde de gemeente bovendien goedkope cokes ter beschikking. Hiertoe werd een commissie voor goedkope brandstoffen ingesteld. In 1917 be sloot de gemeenteraad aan behoeftigen een toeslag te verlenen op melk en brandstoffen. De duurte der levensmiddelen werd verder enigszins verzacht door de instelling van een centrale keuken en door de verstrekking van rege ringslevensmiddelen. Hiermee werd een speciaal in leven geroepen levensmiddelencommissie en een levensmiddelenbedrijf belast. De landbouw ontwikkelde zich voorspoedig en had weinig te lijden van de oorlogssituatie. Er was ruimschoots werk en de lonen bleven stij gen. Het aantal inwoners van Schagen groeide als gevolg hiervan in de oorlogsjaren van 3202 tot 3480 personen. Toch was de armoede in het laatste oorlogsjaar toegenomen. Daardoor bleef werkverschaffing ook na de oorlog wel nodig. De landbouw bood immers voooral seizoensge bonden werk. In de wintermaanden zaten de veldarbeiders vaak zon der werk. De werklozen werden onder meer ingezet bij het vergroten van de algemene begraafplaats. Buitengewone middelen tot leniging of vermindering der armoede waren echter niet nodig. De bevolking bleef toenemen. In 1930 woonden er al 3889 mensen in Schagen. Dit is een uitgave van de Stichting Oude Hollandse Kerken samen met de Historische Vereniging Schagen en Omstreken. Het boek is samengesteld uit een aantal artikelen waarin de geschiedenis van de kerk en het dorp Haringhuizen van een groot aantal kanten wordt belicht. Het boek kost 10,00 van welk bedrag een groot deel ten goede komt aan de restauratie van de kerk. Het is verkrijgbaar bij: F. Timmer Doornenhof 21 Schagen 02240-15261

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 14