9 De aanleg van de spoorlijn Alkmaar/Den Helder, evenals de bouw van de spoor"woningen aan de stationsweg verschafte veel werk. hoeftigen ook buiten de vlasinrichting werk. De gemeente breidde in deze jaren snel uit. Er werden veel woningen gebouwd en de gracht tussen de hoge- en de lage zijde werd gedempt over een lengte van 213 meter, waardoor de gemeente, zoals het gemeentebestuur vaststelde, "aldaar zeer verfraaide, en bij verbeterde passage, een uitmuntend plein werd verkregen". Dit leverde veel werkgelegenheid op en er was weinig of geen armoede, 's Winters werd door partikulieren veel werk van allerlei aard verschaft. Vanaf 1881 werden de gevolgen van de agrarische krisis merkbaar en kwam er een einde aan de gunstige ekonomische omstandigheden. De toestand van de behoeftige klasse verslechterde daardoor. De alge meen gedrukte toestand van nijverheid, landbouw en handel had een nadelige invloed op de uitvoering van verschillende werkzaamheden, zoals het bouwen en vernieuwen van huizen en daardoor ook op de werkgelegenheid voor de ambachtslieden en de dagloners. (Pas hal verwege de negentiger jaren was de ekonomische situatie weer zoda nig verbeterd dat de uitbreiding van de gemeente kon worden hervat.) Het aantal bedeelden steeg weer, zeker toen eind 1882 de vlasinrichting van de hervormde gemeente werd opgeheven. Het beroep op de particu liere liefdadigheid nam toe en de verschillende armbesturen onder steunden de behoeftigen naar vermogen. Hoewel de situatie in Scha- gen in toenemende mate kommervol en zorgelijk werd genoemd, was het gemeentebestuur van mening dat de armoede in andere gemeenten over het algemeen nog veel groter dan in Schagen was. In deze zorgelijke jaren werd de werkverschaffing door de gemeente en door partikulieren krachtig bevorderd. De werkzaamheden beston den uit het rooien van bomen, het egaliseren van wegen, het reinigen van riolen en straten, sneeuw opruimen, veldarbeid en dergelijke. In 1893 werd hiervoor 1200 uitgetrokken. Het grootste deel van dit be drag, te weten 1000, werd door partikulieren betaald. De rest droeg de gemeente bij. Er werd een commissie voor werkverschaffing opge richt, die ervoor zorgde dat vele behoeftigen enkele dagen bij partiku lieren werk vonden. Een omslag in de ekonomische situatie kwam in het jaar 1895. De toe stand van de behoeftigen was in de drie eerste maanden van het jaar nog ongunstig en velen hadden met armoede te kampen, maar in de laatste maanden van het jaar en de eerste maanden van het daarop volgende jaar was de toestand veel beter.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 11