4 Er bestond nog geen plicht om naar school te gaan. Ouders konden hun kinderen thuis houden, om ze mee te laten werken op het eigen bedrijf of om ze elders geld te laten verdienen. De enige dwang om kinderen naar school te sturen werd uitgeoefend door armbesturen: zij dreigden de bedeling in te houden als de kinderen werden thuis gehouden. In leerboekjes werd de kinderen voorgehouden dat ijver en vlijt zichzelf beloonden, zoals bijvoorbeeld in M. van Heyningen Bosch, Moeder Anna en hare kindertjes. Groningen 1850: Wees vlijtig mijn liefjes! Dan wordt gij ras groot, En hebt dan voorzeker Ook altijd uw brood. De luiaard moet bed 'len Veracht van elk een: Een kommerloos leven Geeft de arbeid alleen. Na de schoolwet van 1878 waren de gemeenten verplicht om onterecht schoolverzuim te bestraffen met het stoppen van de bedeling. De wet be vatte daarnaast allerlei indirekte maatregelen ter bevordering van het schoolbezoek. Bovendien kregen de gemeenten het recht om verbodsbe palingen uit te vaardigen tegen het werken van kinderen jonger dan 12 jaar. Uit de gemeenteverslagen blijkt niet in welke mate schoolver zuim voorkwam in Schagen en welke maatregelen ertegen werden ge nomen. Toch moet er wel sprake zijn geweest van schoolverzuim, ze ker voordat de rooms katholieke school in 1871 werd opgericht. Het aantal kinderen dat de gemeenteschool bezocht daalde toen namelijk niet. Pas in 1900 werd de leerplichtwet met 50 stemmen voor en 49 stemmen tegen aangenomen. Zelfs toen bestond er dus nog geen overgrote meer derheid vóór de wet. De krappe meerderheid was het gevolg van twee toevallige omstandigheden. Schimmelpenninck (anti-revolutionair, tegen de leerplicht) kon niet bij de stemming aanwezig zijn, als gevolg van een val van zijn paard, terwijl de zieke Van Kerkwijk (liberaal, voor de leerplicht) met een rijtuig naar de Kamer werd gebracht. In die dagen ontstond hierover het volgende rijmpje (uit: J.H. Meynsen, La ger onderwijs in de spiegel der geschiedenis. 175 jaar nationale wetge ving op het lager onderwijs in Nederland 1801-1976. Den Haag 1976, p. 91): Baron Schimmelpenninck en zijn biek Deden beide aan politiek: De baron zei: 'Tegen, zonder manco. De schimmel zei: 'Wij stemmen blanco. Zo werd BorgesiusLeerplichtwet Door paarde-politiek gered. Het onderwijs op de lagere school werd voor het grootste deel door de gemeente betaald. Alleen in noodsituaties kon een beroep op de provin cie of de landelijke overheid worden gedaan. In Schagen kwamen der gelijke noodsituaties echter niet voor. Sinds 1852 moesten de ouders van schoolgaande kinderen schoolgeld betalen. Dit schoolgeld bedroeg in 1864 voor de twee hoogste klassen 0.60 per maand per kind, terwijl er als twee kinderen uit één gezin de school bezochten 1 per maand betaald moest worden en 0.40 voor elk volgend kind. Voor kinderen in de laagste klas werd 0.40 per kind per maand berekend. Ongeveer de helft van alle leerlingen hoefde geen schoolgeld te betalen, omdat

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 8