Langhuisstelp en dubbel woonhuis aan de Tolkerdijk armwezen 18 De toestand van de behoeftige klasse was gedurende het voorjaar en de drie laatste maanden van 1892 zorgelijk en was in vergelijking met vroege re jaren verslechterd. Het aantal behoeftigen was toegenomen. Als reden van deze achteruitgang noemde het gemeentebestuur de reeds lang bestaan de en nog voortdurende gedrukte toestand van nijverheid, handel en land bouw (de Agrarische Depressie, die Nederland tussen ca 1875 en eind jaren negentig teisterde). Het hierdoor veroorzaakte gebrek aan werk had steeds nadeliger gevolgen voor de verdiensten van de ambachtslieden en de dagloners. De verschillende armbesturen probeerden zo veel mogelijk nood te lenigen. Zij werden daarbij krachtdadig gesteund door de particuliere liefdadigheid. Door zowel de gemeente als door particulieren werd aan de behoeftigen werk verschaft. [Deze werkzaamheden bestonden waarschijnlijk net als in 1893 en 1894 uit het reinigen van riolen en straten, het egaliseren van wegen, sneeuwruimen, veldar beid e.d.] Bron: Uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente Schagen over het jaar 1892. Gemeente-archief Schagen. De langhuisstelp, zoals we die aantreffen op de Tolke, is er een die voorzien is van een hooihuis. Op deze wijze ontstaat er een boerderij met een heel eigen karakter, namelijk "de hooihuisboerderij Barste kadasteropmeting uit 1891. Sectie D nr. H7 is de boerderijnr. 32 is het dubbele woonhuis De kadastrale nummers zijn later gewijzigd.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 22