SCHAGEN honderd jaar geleden deel 2: akkerbouw en veeteelt, handel, ambachten, onderwijs, armwezen akkerbouw en veeteelt 16 Marjorie Pigge In het eerste deel van dit artikel kwamen de bevolking van Schagen, ge meenteraadsbesluiten, gemeente-eigendommen, verkeer en vervoer, ge zondheid en branden aan bod. In dit tweede en laatste deel wordt achter eenvolgens aandacht besteed aan de akkerbouw en veeteelt, de handel, de ambachten, het onderwijs en het armwezen. In 1892 telde de afdeling Schagen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw 72 leden, die niet alleen uit Schagen, maar deels ook uit de ge meente Harenkarspel afkomstig waren. Gezien het geringe aantal leden is het niet verbazend dat de afdeling nog niet veel invloed had. De afdeling streefde hoofdzakelijk naar veredeling van de veestapel, door het houden van door de gemeente gesubsideerde keuringen van jonge stieren en ramlam- meren. Onder de schapen heerste in vrij sterke mate het ongansch, maar verder was de gezondheidstoestand van de veestapel gunstig. De financiële uit komsten in 1892 waren voor zowel de landbouwers als de veefokkers en de vetweiders ongunstiger dan in 1891, maar voor de zuivelbereiders bleven deze ongeveer dezelfde als in het voorgaande jaar. Veeteelt was in Scha gen veel belangrijker dan akkerbouw. Het grondgebied van Schagen was ca 2000 ha groot. Hiervan werd slechts 83 ha gebruikt voor akkerbouw. De be langrijkste gewassen die verbouwd werden waren tarwe, rogge, gerst, ha ver, bonen, erwten en aardappelen. De gemiddelde opbrengst per hektare bedroeg 59 hektoliter. De akkerbouwers hadden in 1892 alleen te maken met aardappelziekte, die echter slechts in geringe mate voorkwam. Ande re ziekten van gewassen kwamen niet voor, maar de algemene toestand van de gewassen was toch ongunstiger dan in 1891. Het pachten van bouwland en weiland kostte in 1892 gemiddeld respektie- velijk 80 en 95 per ha. Bij koop moest men voor bouwland gemiddeld 1700 per ha betalen en voor weiland 1900. De paasveetentoonstell ing trekt jaarlijks veel bezoekers(1918).

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 20