Een verkoop die niet doorging 10 januari 1791 13 En ik weet nog goed dat toen ik met dat idee bij Harry Fernhout kwam - die als bibliothecaris Jan Tesselaaar was opgevolgd - dat Harry tegen mij zei: "Nee dat gaat niet door, want dat is veel te elitair!" Dat tekent heel goed de sfeer van die tijd: alles moest voor zo breed mogelijke groepen van de samenleving toegankelijk zijn. Wel, ik heb moeten praten als Brugman, dat het toch juist heel goed was dat kinderen zelf over hun boeken konden oordelen en dat niet alleen volwassenen de prijzen bepaalden. Ik had n.1. zelf in zo'n volwassen griffeljury gezeten en was daar tot dit oordeel gekomen. De kinderjury in Schagen werd een groot succes en de Schager Bibliotheek werd dientengevolge landelijk be kend. Binnen een paar jaar draaide in samenwerking met de PBC Noord-Holland 30 kinderjury's in onze provincie en in 1987 zijn we zelfs met de Schager Kinderjury uit gebreid op de televisie geweest. In al die jaren heb ik een geweldige steun gehad aan Margreet Verbruggen die vanaf 1978 in de bibliotheek werkt als jeugdbibliocaresse Ik zat zelf toen allang niet meer in het bestuur, want al werd je vroeger voor je leven in het bestuur gekozen, nu is het na een periode van 2x4 jaar echt met je afgelopen. The times they are a-changing De bibliotheek is geprofessionaliseerd. Dat is een prima zaak, dat komt de dienstverlening ten goede, maar laten we er wel voor waken, dat bij alle professionalisering het Schagense - het gemoedelijke - er in blijft. Ik wens bestuur en personeel veel succes de komende jaren en ook veel enthousiaste vechtlust om de verworvenheden van vandaag te bewaken voor morgen! Marleen Wijma-van der Laan Schagen, 17 mei 1992 In het oud-rechterlijk van Schagen, dat zich bevindt in het Rijksarchief van Noord-Holland te Haarlem, treffen we ook de akten aan die opgemaakt werden van publieke verkopingen. Uit het grote aantal akten is op te maken dat er in vroeger eeuwen vrij vaak huizen, maar ook land, publiek geveild werden. Meestal gaat het om één huis, of één perceel land, maar een enkele keer laten erfgenamen een volledig bezit veilen. (Daarover een andere keer meer).

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 17