12 Steeds meer werd de behoefte gevoeld aan een echte "grote" openbare bibliotheek. Er werd op plaatselijk nivo samenwerking gezocht met de R.K. Bibliotheek en de Gereformeerde bibliotheek. In Alkmaar was inmiddels de Provinciale Bibliotheek Centrale gevestigd en in samenwerking met deze PBC kwam men in 1968 tot oprich ting van de Stichting Openbare Bibliotheek Schagen. Het is misschien wel leuk hier de namen te noemen van de mensen van het eerste uur van de Stichting Openbare Bibliotheek Schagen: uit de Schager Leesbibliotheek: Mevr. Folkerts, Mevr. Molenaar en Dhr. H. Bakker, uit de R.K. Bibliotheek: Dhr. M.W. Gielens en Dhr. W.F. Spikker, en uit de Gereformeerde Bibliotheek: Mevr. van der Laan. Mevr. Postma werd voorzitter, later Dhr. K. Numan en Dhr. Buis. De bestaande boekenbestanden werden opgefrist met wisselcollecties van de PBC. In huize Vreeburg werd de uitleenpost gevestigd en het was meteen al een groot succes: veel nieuwe leden - jong en oud - en ook het boekenbezit groeide snel. Het boekenbezit bestond uit 1500 exemplaren, er waren ruim 1000 leden en het aantal uitleningen varieerde van 40000 tot 45000 per jaar. Vreeburg werd te klein en in december 1973 kon de open bare bibliotheek zich vestigen in de Lauriestraatin de voormalige Chr. Nat. School, die men daartoe geheel had verbouwd 6000 Boekwerken vonden hun plek en een fonotheek met een groot aantal grammofoonplaten. Er was inmiddels een echt bibliothecaris aangesteld: de Schagenees Jan Tesselaar en Bea Bonnema werd de eerste betaalde medewerkster van de bibliotheek en zij is de enige van die periode die er nu nog steeds zit! De jaren die nu volgden waren turbulent en zeer aktief. Het zijn ook de jaren die ikzelf heb meegemaakt eerst als secretaresse, toen als voorzitster en tevens als kinderjurybegeleidster Het waren de jaren van het maatschappelijk engagement en Jan Tesselaar was wat dat aanging een goeie! Het motto was: in de bibliotheek kun je meer dan alleen een boek lenen. Schrijvers en schrijfsters werden uitge nodigd, schilderijenexposities, tentoonstellingen van spel- en leermateriaal. Voorleesmiddagen voor de jeugd, een pater kwam praten over Chili, de Spel-otheek werd opgericht. Informatieve lezingen voor de jeugd werden georganiseerdenzenz. In januari 1972 verzuchtte Karei Numan nog in het veel te kleine zaaltje van Vreeburg: "Van die regionale functie van de bibliotheek komt hier niks terecht!" In september 1975 stelt Harry Buis tevreden vast: "De bibliotheek van Schagen vervult een regionale functie, het ledental groeit voortdurend en de bibliotheek is behalve een uitleenpost, ook een ontmoetingscentrum van mensen en meningen geworden!" Het ledental groeide met 100 per maand. In september 1975 waren er 3650 leden. Percentueel scoorde Schagen daarmee ver boven het landelijk gemiddelde. In 1976 ben ik met de kinderjury begonnen; een leesgroep jongens en meisjes van 10-12 jaar waarin we ons eigen kinderboek van het jaar uitkozen.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 16