Schagen, 6 Nov. AGENDA 11 3. Als een vakvereniging geld heeft geschonken aan de bibliotheek (zoals b.v. de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel die F 10,- heeft geschonken - moeten de leden van die Vakvereniging dan voordeel hebben bij het lenen van de boeken? Hevige diskussies. Eindresultaat: nee. 4. Moeten alle boeken één keer per leesseizoen ontsmet worden door de Ontsmettingsinrichting van de Vereni ging Het Witte Kruis te Alkmaar? Dat kost 2,5 cent per boek. Men had in die tijd 600 boeken, dus dat zou wel f15,- kosten! Nee, dat doen we maar niet! Dat waren nog eens tijden. Het was een eer om in het bestuur te zitten. Als er een nieuwe secretaris gekozen moest worden, waren er wel 5 gegadigden! Kom daar nu maar eens om. En èls je een keer in het bestuur zat, zat je daar voor je leven. Veel bestuursleden hebben een periode van meer dan 25 jaar volgemaakt. Dhr. Woudenberg zelfs een periode van 37 jaar. Het aantal leden schommelde tussen de 130 en 170 personen en het aantal uitleningen bedroeg 6000 tot 7000 per jaar. De jaren vóór de Tweede Wereldoorlog nam het aantal lezers af: ze waren uitgelezen en er kwamen weinig nieuwe boeken. In de Tweede wereldoorlog echter kwam er een opleving in het aantal uitleningen. Dat kwam vnl door het grote aantal vluchtelingen (met name uit Den Helder) dat in Schagen onderdak had gevonden. Na de oorlog sudderde de bibliotheek verder. Er werden wel boeken bijgekocht, maar dat kon toch niet verhinderen dat het eigendom verouderde en het aantal lezers terugliep. In 968 waren er nog slechts 40 leden. to^r, - Patronaat 3 uur: R K. BouwvaaarDeiaerr en BlbUothee*. In 1937 was de R.K. bibliotheek gevestigd in het "patronaat" aan de Molenstraat. Het onderkomen in Vreeburg was al snel te klein.

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 15