De geschiedenis van de Schager bibliotheek 10 Tekst van een voordracht gehouden door Marleen Wijma - van der Laan tijdens de biblio- brunch in de Openbare Bibliotheek te Schagen ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van de Openbare Bibliotheekop 17 mei 1992. De opgeschreven geschiedenis gaat terug tot 1925. De bibliotheek van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen was opgeheven en dat werd als een gemis ervaren. Een dertiental vooraanstaande Schagenezen vormden een commissie en richtten een Leesbibliotheek voor Schagen op. Om u een indruk te geven van hoe dat toentertijd ging, lees ik u het reglement van uitlening voor- pardon: Het Reglement voor de uitgifte der boeken: art. 1: Eiken Zaterdag van tien tot zes uur wordt in één der lokalen van het Nederduitsch Hervormd Kerk gebouw te Schagen gelegenheid gegeven tot het verkrijgen der boeken art. 2: De lezers behouden de boeken niet langer dan één week, tenzij het Comité toestaat hetzelfde werk nog een week te behouden. Het leesgeld bedraagt 3 cent per deel per week art. 3: De lezers zijn verplicht de boeken zindelijk te gebruiken. Bij heerschen ener besmettelijke ziekte in het huisgezin, moeten de boeken onmid dellijk worden ingeleverd art. 4: Op den laatsten Zaterdag in april behooren alle boeken te worden teruggebracht. Verloren geraakte of onbruikbaar gemaakte boeken, moeten tot den kostenden prijs worden vergoed art. 5: Bij niet nakoming dezer bepalingen kan door de Commissie verdere deelname aan de bibliotheek worden ontzegd. Daar deed men het mee. En het werkte! De 13 bestuurs leden zorgden zelf voor de uitleen. Men had in het begin zo'n 300-400 boeken, meest streekromans. In de eerste drie maanden werden 1788 boeken uitgeleend aan een klei ne 100 lezers. Waar kibbelde men over in die dagen? 1. Moet de opening van de Schager Leesbibliotheek een officieel karakter hebben, d.w.z. moeten besturen en de gemeente worden uitgenodigd? Dhr. Schmalz was vóór, maar de voorzitter Dhr.Brouwer was falikant tegen en drijgt zelfs zijn functie neer te leggen. Aldus wordt besloten de opening géén offi cieel karakter te geven! 2. Met de bibliotheek van Alkmaar kon men mogelijk tot een soort samenwerking komen. De bibliotheek van Alk maar stelde zich echter dermate autoritair op dat men daar maar van afzag! De bibliotheek was gevestigd in de H.H. kerk aan de Harkt

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 14