Gemeentegrens en Huisnummering 7 Het navolgende artikel van de heer A.C. Smit is de eer ste reactie op de uitnodiging tot het maken van een ver slag over de Schager gemeentegrens door F. Bobeldijk in het laatste nummer van de Kakelepost van 1991. Het betreffende artikel had zijn aandacht getrokken door de vakmatige betrokkenheid als gewezen Directeur Open bare Werken. Zijn artikel dingt niet mee naar de prijs voor het aar digste artikel over het betreffende onderwerpmaar is geschreven vanuit de gedachte dat ook gewone leden, naast het vele werk dat het bestuur doet, ook wel eens actief mogen zijn, zoal hij in een N.B. vermeld. De redactie hoopt dat zijn motief voor u een aansporing is om ook eens een stukje te schrijven dat bijdraagt tot vergroting van de kennis van de geschiedenis van Scha gen Inleiding Vrij spoedig na mijn komst in 1948, als D.O.W. bij de gemeente, kreeg ik opdracht tot het opstellen van een nieuwe huisnummering voor de hele gemeente. Tot dan toe was de gemeente in wijken met de letters A tot F en een volgnummer ingedeeld, 't Was een ratjetoe waar geen be gin of eind in was te vinden. Behalve kadasterkaarten was er geen goede kaart beschikbaar, en zelfs deze kaar ten lieten, zo vlak na de oorlog, nogal wat steken val len. Samen met de hr. Jb. Slot, als bouwkundige werkzaam bij Openbare Werken, hebben we eerst de hele gemeente ver kend. Alle bouwwerken opgenomen en kaarten van de ge meente en bebouwde kom gemaakt. Naast je andere werk een tijdrovende onderneming. Jammer genoeg waren de door u te voorschijn gehaalde ge gevens niet bekend. Vergelijking tussen beide laat zien dat er tot voor kort weinig aan de begrenzing is gewij zigd. De gemeentegrens Als ik beginnende op hetzelfde punt bij Sint Maarten be gin met de Zijpegrensligt de grens bij de dijken mees tal bij de waterlijn aan de teen van de dijk. Dat loopt zo tot de Slikkerdijk (Wieringerwaard)Vandaar zuid waarts in het slootje oostelijk langs de Wadweg en over het kanaal door de Bansloot tot de Tin in Barsingerhorn. De noordelijke wegsloot volgend naar de Miede wordt weer afgebogen naar het zuiden door de wegsloot oostelijk van de Lutjewallerweg tot Haringhuizen. Op de hoek stond daar een later gesloopte dubbele wo ning, de "Vier winden" genaamd. Deze naam staat nu op het belendend perceel in Haringhuizen. Dan gaande weer door de sloot in westelijke richting langs de Haringhui- zerweg tot ruim 125 m voorbij de Grotewallerweg ligt de grens dan plotseling tot de Muggenburgerweg midden in de rijweg. Vandaar komt het weggetje in de gemeente Bar singerhorn en ligt de grens in de zuidwestelijke sloot tot de provinciale weg S6. Naar het zuiden afbuigend blijft de grens tot de Tolkerdijk in het slootje en de weg weer in Barsingerhorn. C.a. 150 m westelijk in het

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 11