WANGEDRAG EEN ONDERWIJZER IN SCHAGEN Marjorie Pigge Vóór 1852 waren er in Schagen twee openbare scholen. Eén van deze gemeentescholen werd -ten onrechte- een bijzon dere school genoemd, omdat daar aan kinderen van behoef tige ouders werd les gegeven. In 1852 besloot de gemeente de twee scholen samen te smelten tot één drieklassige school. De direkte aanleiding hiervan was het onophoudelijke wan gedrag van de onderwijzer van de 'bijzondere school'. Bo vendien besloot men om vanaf dat jaar schoolgeld te heffen. Uit de gemeentelijke jaarverslagen na 1852 blijkt overigens dat het onderwijs aan kinderen van behoeftige ouders door de gemeente werd betaald. Zij hoefden dus geen schoolgeld te betalen. In het jaarverslag van de gemeente Schagen van 1852 werd het volgende verteld over het wangedrag van de onderwij zer en over de genomen maatregelen hiertegen: van de beide onderwijzers, A. de Rooij en R. Hoogscha- gen, gaf de een, A. de Rooij, sedert jaren gegronde redenen tot beklag en ontevredenheid wegens verwaarlozing van het onderwijs in zijne school en een onbehoorlijk gedrag. Het een en ander werd hoe langer hoe meer in 't oog loopend en nadeelig voor het onderwijs der jeugd in deze gemeente. Nadat alle meermalen aangewende middelen van minzaam onderhoud, waarschuwing en bedreiging gebleken waren vruchteloos te zijn, besloot het gemeentebestuur eindelijk, in het belang van het onderwijs, tot krachtiger maatregelen over te gaan en zich hiervan niet langer, ook niet voor het medelijden met het talrijke gezin van A. de Rooij, te laten terughouden. Men heeft, ten einde het bedoelde huisgezin niet aan gehee- len ondergang bloot te stellen en voor de Rooij eenig uitzicht op verbetering van zijnen toestand door vlijt en verandering van gedrag open te laten, de zaak aldus geschikt, dat aan de Rooij voorlopig toegestaan werd, om het woonhuis, hem door de gemeente afgestaan, te blijven bewonen, maar be paald dat hij niet langer als onderwijzer aan het hoofd van een der beide gemeentescholen zoude staan. Het werd hem echter vrijgelaten, om in het door hem bewoonde huis 16

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 18