De eerste steen van de nieuwe openbare lagere school 15 In 1838 werd aan het Rensgars een nieuwe openbare lagere school gebouwd. In gemeenteraadsvers lag N6 van dat jaar lezen we: De burgemeester wes a. Denijs, "Eindelijk is de Heer Burgemeester door den Raad verzogt in functie van 1828 tm 1847. geworden om aan het nieuwe school gebouw de Eerste Steen te willen leggen en ter gedachtenis en herinnering aan de veelvuldige werkzaamheden en moeite die het gekost heeft en Zijn Edel Achtbare er aan gehad heeft alvorens het daarstellen van het zelve tot stand is kunnen komen, een steen te doen vervaardigen met een opschrift aan duidende de tijd wanneer zulks heeft plaats gehad alsme de zal de dag daartoe bestemd het Gemeente Bestuur ver gaderen en na de plechtigheid de Aannemer en werklieden onthaalen op eenige versterkingen Enige tijd later, op 22 mei 1838 om 11.00 uur komt het gemeentebestuur speciaal bijeen voor de plechtige steen legging. Raadsverslag N7 zegt hierover: "Deze vergadering is alleen belegt geworden doordien den Heer Burgemees ter van den Aannemer van de nieuwe school berigt ontvangen had, dat de werkzaamheden aan hetzelve reeds zoover gevorderd waren en de voeting voltooijd zoodat de Eerste Steen konde worden gelegd. Te dien einde begaf zich het bestuur naar de bouwplaatsDaar gekomen zijnde wierden de reeds gedane werkzaamheden in oogenschouw genomen, vervolgens genaderd zijnde aan de plaats /de Zuid westhoek van het gebouw/ waar de Eerste Steen moest gelegd worden. Zoo werd door den Metselaar aan den Heer Burgemeester eene troffel en een steen ter hand gesteld en door Zijn Edel Achtbare ingemetseld Waarna den aannemer te kennen gaf dat het werkvolk thans liever aan het werk wilde blijven voortwerken dan ophe- den door het bestuur op een zoogenaamd half Elfje ont haald te worden doch dat zij gaarne van die vriendelijk heid gebruik zouden willen maken zoodra als het gebouw zoover gevorderd zal zijn dat de kap erop staan zal." De oude school was gevestigd aan de Nieuwstraat. De toegang moet geweest zijn op de hoogte van de huidige ingang van het Makadocentrum. R.J.M. van de Pol

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 17