Presentatie Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland marjorie pigge Op 14 december j.1. vond in Schouwburg Het Park in Hoorn een presentatie plaats, waarbij de sinds kort bestaande Stich ting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland en haar medewerksters (de konsulent regionale geschiedbeoefening en haar sekretaresse) zich officieel presenteerden. Dertig van de tachtig Noordhollandse historische verenigingen woon den de manifestatie bij. Namens de Historische Vereniging Schagen en Omstreken waren aanwezig Jan Eichhorn, Ruud van de Pol, Fred Timmer en Marjorie Pigge. De dag begon met een besloten gedeelte, waarin enkele sprekers het woord voerden. Prof. dr G.J. Borger, voorzitter van de stichting, opende de manifestatie. Hij merkte op dat in Drente en Brabant het be sef van eigenheid en trots op de eigen provincie veel groter is dan in Noord- en Zuid-Holland. In Drente en Brabant zijn dan ook al geruime tijd provinciale historici werkzaam, ter wijl in Noord-Holland pas op 1 oktober j.1. Katja Bossaers is aangesteld als konsulent regionale geschiedbeoefening. Ook in Utrecht zal binnenkort een konsulent worden benoemd. De overige provincies zijn nog niet zo ver. Na de heer Borger kwam rnr F.G. van Diepen, gedeputeerde voor kuituur, aan het woord. Zij wees er op dat ondersteu ning van de regionale geschiedbeoefening zeer nuttig is, zo wel voor professionele historici als voor vrijwilligers die op dat gebied werkzaam zijn. Het feit dat er in Noord-Holland bijna tachtig historische verenigingen bestaan, wijst op een brede belangstelling voor geschiedenis en historisch onder zoek. Een goede kennis van de eigen wortels en de eigen identiteit is voorwaarde voor samenwerking op Europees niveau. Tja, waar Europa tegenwoordig allemaal wordt bij gehaald! Alsof regionale geschiedbeoefenaars tijdens het gra ven in archieven denken: "Oei! Wat is dit nuttig voor Euro pa! Flink doorwerken maar..." Het lijkt me ook sterk dat de Europese samenwerking een van de redenen voor de pro vincie is geweest om geld uit te trekken voor de regionale geschiedbeoefening. Maar wie weet. De heer Borger legde dit merkwaardige verband ook al. Mevrouw Van Diepen was verder van mening dat de resultaten en de publikaties van professionele en amateurhistorici ook van belang zijn voor andere provinciale beleidsterreinen, zoals ruimtelijke orde ning en het monumentenbeleid. Zij sprak de hoop uit dat de aanstelling van Katja Bossaers zal leiden tot samenwerking tussen professionele en amateurhistorici. 11

Kakelepost - Schagen | 1992 | | pagina 13