Het halve huis Het erf van de kerk is evenwel niet altijd onbebouwd ge weest. Behalve de zijbeuk en het koor heeft er ook een ge bouwtje gestaan. In 1879 nam het gemeentebestuur zich voor in Haringhuizen eene afzonderlijke plaats voor brand- bluschmiddelen te bouwen op het meest noordwestelijke ge deelte van het bij de kerk behorende erf. Hiervoor was een stukje grond van ongeveer tien centiaren nodig. De kerk voogden bleken bereid te zijn dit stukje aan de gemeente in eigendom af te staan, maar vroegen daarvoor wel een scha deloosstelling van vijf gulden wegens verlies van grasge was. De gemeenteraad wilde daarmee beslist niet akkoord gaan. Nadat de kerkvoogden hun eis hadden laten varen, werd de opslagplaats voor brandblusmiddelen gebouwd. Het is geruime tijd geleden gesloopt. Het karakter van de kerk kan door de nu voorgenomen aan bouw grondig worden verstoord. Aan de andere kant is het zo dat de oorspronkelijke vorm van de kerk in de loop der eeuwen al erg is gewijzigd. Steeds werd de kerk aangepast aan de eisen des tijds en altijd speelden financiële motieven (geldgebrek dus) daarbij een belangrijke rol. Dat is nu pre cies zo. Na de restauratie moet het mogelijk zijn om de kerk zonder al te grote verliezen te exploiteren en dit kan waarschijnlijk alleen als er een aanbouw wordt gemaakt. Hopelijk harmonieert de stijl van deze aanbouw goed met de kerk zelf! Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan notulen van de gemeenteraad, korrespondentie van burgemeester en wet houders en gemeenteverslagen (Gemeentearchief Barsin- gerhorn). De afbeeldingen zijn afkomstig uit het Rijksar chief in Haarlem. 21 Uit de Kroniek over Schagen, geschreven door Dirk Burger, blijkt dat die man een fervent wandelaar was. Hij beschrijft hoe hij vanaf de Schager toren naar verschillende plaatsen liep. Hij spreekt dan van "Treeden" Van Schagen naar Valkkoog b.v. was 4500 treeden, naar Haringhuizen dito. Naar St Maarten 7000, naar Alkmaar 32050 en naar Medemblik 32187. Dit waren enige van de plaatsen die hij heeft "Afgetreden". Maar hij deed al aftredende meer, hij telde meteen de huizen die in de Heerlijkheid Schagen stonden. Tot de Heerlijkheid Schagen behoorden BarsingerhornKolhorn, Burghorn en Haringhuizen. In de Heerlijkheid stonden volgens Burger 887!*, zegge 887 en een half huis.

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 23