Nadat de gemeenteraad besloot de toren belangrijk te res taureren net als de gemeenteraad precies honderd jaar later! werd de toren in 1891 bepleisterd. Bij de openbare aanbesteding werd het werk voor 495 gegund aan Bernar- dus Kroone te Schagen, de laagste inschrijver. (Tegelijker tijd werd het maken van een stenen dam voor de Westerbe graafplaats in Barsingerhorn eveneens voor 495 gegund aan Michiel Gielens, een van de illustere voorvaderen van Maikel Gielens, de huidige penningmeester van de Histori sche Vereniging Schagen en lid van de werkgroep bouwge schiedenis!) In 1952 en 1953 werd de kerk gerestaureerd en in 1977 de kerktoren, maar net als de voorgaande restauraties waren ook deze niet afdoende, want er was zoals altijd te weinig geld voor beschikbaar. Sinds 1988 is de kerk het eigendom van de Stichting Oude Hollandse Kerken en niet meer van de Nederlands her vormde kerk, ook al worden er ieder jaar nog wel een paar kerkdiensten gehouden. Deze stichting heeft het initiatief genomen tot de huidige restauratieplannen. Het is de bedoeling om in de te restaureren kerk een kul- tuurhistorisch centrum te realiseren, waar de Archeologi sche Werkgroep Schagen en de historische verenigingen van Schagen en Niedorp tentoonstellingen kunnen inrich ten en lezingen kunnen houden. Er bestaan zelfs plannen om aan de noordkant van de kerk een aanbouw te maken om dit voornemen ten uitvoer te kunnen brengen. Hoewel de kerk hierdoor een belangrijke nieuwe funktie zou kunnen krijgen, is niet iedereen even enthousiast over deze eventuele aanbouw. 20

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 22