immers ook regelmatig het een en ander worden vertim merd. Het kwam dus vaak voor dat de gemeente eenige niet minder noodwendige herstellingen aan den toren te Ha ringhuizen uitstelde, teneinde de uitgaven niet te hoog op te voeren. In 1866 werd de toren van de kerk gedeeltelijk vernieuwd. De verbouwing werd bij openbare aanbesteding aangeno men voor een bedrag van 1530. Hierbij kwam nog 369.25 voor bijkomend tariefwerk en opzigt. Het vroeger wanstalti ge koepeldak werd vervangen door eene spits met omgang en balustrade Hoewel de bovenstaande citaten aantonen dat er tot 1866 een koepel op de kerktoren stond, is de toren op alle afbeel dingen afgebeeld met een spits, terwijl sommige afbeeldin gen pretenderen van vóór 1866 te zijn. Dit kan op twee ma nieren worden verklaard: a) alle afbeeldingen met toren spits zijn van na 1866 of b) het koepeldak is ooit in de plaats gekomen van een torenspits. Dit laatste is het meest waar schijnlijk. Het blijft evenwel merkwaardig dat er geen af beeldingen van het koepeldak te vinden zijn. Misschien om dat het zo wanstaltig was? Na een aantal jaren bleek de gedeeltelijke vernieuwing van de kerktoren in 1866 niet afdoende te zijn. In 1890 konsta- teerde het gemeenteraadslid Raat dat de toren nodig gewit moest worden. Zelfs als alléén de zuidzijde werd gewit, zou het uiterlijk van de toren erg opknappen, dacht hij. Ook de kerkvoogden van de hervormde gemeente Haringhuizen vonden dat de gemeente hoognodig in den gebrekkigen toe stand van den toren diende te voorzien. De burgemeester wilde hiermee echter liever nog even wachten, aangezien het voornemen bestond om binnenkort het onderhoud van de toren eens voorgoed onder handen te nemen. 19

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 21