WARENAR op z'n Westfries door Jan Pannekeet 3 Première: za 26 oktober, 20.15 uur Voorstellingen: 1991 zo 27 oktober, 15.00 uur zo 27 oktober, 20. 15 uur do 26 december, 15.00 uur 1992 za 2 januari, 20. 15 uur zo 5 januari, U.30 uur zo 5 januari20. 15 uur. Binnenkort speelt OZOS de wereldpremiere van de "WARENAR" op z'n Westfries door Jan Pannekeet. Het is een vrije bewerking van het bekende zeventiende-eeuwse blijspel "Warenar"geschreven door P.C. Hooft, waar schijnlijk in samenwerking met Samuel Coster. Hooft schreef zijn Warenar naar eigen zeggen in negen dagen als een bewerking van de komedie "Aulularia" spel van de pot) van de Romeinse schrijver Plautus. Hij volgde de intrige van zijn voorbeeld vrijwel op de voet, maar de handeling werd "nae 's Landts gelegenheidt verduitscht"De karakterisering van de personen is door Hooft meer uitgewerkt dan in zijn voorbeeld. In de eerste vier bedrijven zien we hoe de gierigheid Warenar tot een nachtmerrie wordt, waardoor hij, be vreesd dat zijn pot met goud hem ontstolen wordt, ten slotte geen mens meer vertrouwt. Het vijfde bedrijf, dat bij Plautus niet was voltooid, is grotendeels vinding van Hooft. In dit bedrijf wordt de vrek plotseling van zijn obsessie genezen; zijn ogen gaan open voor zijn zwangere dochter. Pannekeet volgt in zijn bewerking de draad van het ver haal zoals Hooft dat weergeeft, maar kort lange mono logen in en laat tijdgebonden uitweidingen en anekdotes weg, waardoor de lengte van het stuk is teruggebracht van 1500 naar 1000 gepaard rijmende regels. Hij heeft de handeling niet uitdrukkelijk gesitueerd in West-Friesland zoals hij deed in zijn bewerking van de "Klugt van de Koe"; de plaats van handeling is wille keurig in te vullen. In zijn "Warenar" spreken de perso nages (een soort) Westfries dialect, met uitzondering van de hofmeester die hij ter wille van het komisch contrast een soort plechtstatig, bekakt Nederlands laat gebruiken Het blijspel wordt geregisseerd door Hanneke Koolwijk, die al vele jaren speelt bij OZOS en nu aan het eind staat van een vierjarige regiekursus van het Noord hollands Centrum voor Amateurtoneel. Haar begeleider bij dit afstudeerproject is Jos van Dijk, een van de docen ten van deze kursus. De regie/opvoering zal beoordeeld worden door een commissie aangesteld door WVC.

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 5